tüntetés;újságírók;vegzálás;kiállás;

Fotó: Szergej Markosov

- Ügynököznek a támadók

Több százan tüntettek szombaton, s tiltakoznak a hazai sajtó-szakmai szervezetek is, miután a Fidesz nemhogy nem szégyenkezett, de vádaskodásba kezdett egy újságíró bántalmazása után.

Nem válhat normává az újságírók megfélemlítése, bántalmazása, megalázása és kitiltása - közölte együtt négy sajtóval és médiával foglalkozó szervezet: a Főszerkesztők Fóruma, a Magyar Lapkiadók Egyesülete, a Magyar Újságírók Országos Szövetsége (MÚOSZ) és a Magyarországi Tartalomszolgáltatók Egyesülete. Ami ugyanis Halász Júliával, a 444.hu újságírójával történt, korábban nem volt elképzelhető, mára ez a hozzáállás mégis egy sorozat része lett. A sajtó munkatársai elleni erőszak nem csak az egyéni újságírónak fáj, hanem minden polgárnak - szögezték le.

Egyetlen nap alatt több száz fős tüntetés is szerveződött azért, ami Halásszal történt csütörtökön. Megírtuk: Halász Júlia, a 444.hu újságírója esett áldozatul csütörtökön egy fideszes lakossági fórumon Szabó Lászlónak. Az újbudai Fidesz tagja, az önkormányzat kabinetvezető-helyettese elvette a telefonját, képeket törölt le róla, és az újságírót karjánál megragadva kivezette az épületből. A 444 újságírója videóriportot ment készíteni a XI. kerületi Budai Ciszterci Szent Imre Gimnáziumban, ahol egy nemzeti konzultációval foglalkozó lakossági fórumot tartott Varga Mihály gazdasági- és Simicskó István honvédelmi miniszter.

Jogsértő kitiltások
Sajtótudósítások szerint a házelnök döntése alapján hatvan ember van kitiltva a parlamentből; jelentős részük újságíró. A Magyar Újságírók Országos Szövetsége szerint a parlamenti tudósítók munkájának ilyetén akadályozása jogtalan, súlyosan sérti az alkotmányt és a médiatörvényt, ezért felszólították a parlament elnökét a jogalap nélküli, nyilvánosságkorlátozó intézkedés haladéktalan felszámolására, a tudósítói munka alkotmányos garanciáinak biztosítására.

Halász a nyilvánosnak meghirdetett eseményt a Fidesz.hu oldalán találta, ahol semmi nem utalt arra, hogy arra regisztrálni kellene. A helyszínen a szervezők közölték vele, hogy nem forgathat, amit tudomásul vett. Szabó Lászlóval abban egyeztek meg, hogy beül és meghallgatja a fórumot. Több mint egy órát volt bent, senki nem jelezte neki, hogy nem látja ott szívesen, és semmilyen provokáció nem történt - mondta Halász Júlia. Egy helyben állt, nem szólt közbe, hallgatóként vett részt a fórumon. Amikor a lakossági kérdések jöttek, hívta az egyik kollégája, ezért kiment, hogy beszéljen vele. Szabó László a folyosón közölte vele, hogy nem mehet vissza. Kivette a kezéből a telefonját, és azt mondta, nem is hajlandó visszaadni azt. Szabó azzal vádolta meg, hogy engedély nélkül a videókamerájával mégis felvételt készített, ami nem volt igaz. Halász azt mondta: a közönségből többen is készítettek fényképeket a telefonjukkal, ő három fényképet csinált, amin Varga Mihály és az általa vetített diák látszanak, de ezzel sem volt baja senkinek. Olyan képet is készített, ami azt mutatja, hogy mások is fotóznak mobillal a teremben.

Szabó fenyegetően lépett fel, és elkezdte lökdösni, taszigálni az újságírót. Halász Júlia ekkor azt mondta, hogy hívják ki a rendőrséget és előttük tisztázzák a helyzetet. Ezután az újságíró egyre hangosabban kiáltott segítségért, azt remélve, hogy a teremben lévők is meghallják ezt. A kiabálást ugyan többen hallották, de senki nem segített neki, néhányan még bele is szálltak a lökdösődésbe. Halász elmondása szerint ezután Szabó László a jobb karjánál erősen, agresszíven megfogva lerángatta őt az emeletről, és kivitte az épület elé. Az újságíró végig azt kérte tőle, hogy adja vissza a telefonját. Végül az iskola egyik alkalmazottja adta kölcsön a mobilját neki, hogy kihívja a rendőrséget.

Szabónak lett volna lehetősége tisztázni az esetet, ha megvárja a rendőröket, hiszen az újságíró odaszólt még neki, hogy hamarosan érkezik a rendőrség, Szabó erre kitörölte a képeket az újságíró mobiljáról, és letette a készüléket a portán. Halász szerint Szabó valamelyik hátsó kijáraton hagyhatta el az épületet, mert ők a főbejáratnál álltak és nem látták többet.

Az újságíró arra is emlékezett: volt, aki a mobiljával róla készített videót. Miután a Fidesz helyi szervezete ezzel vádolta meg, azt is mondta: ha "azt gondolják, hogy én provokatívan léptem fel, akkor nem értem, miért nem publikálják ezeket a felvételeket, vagy miért nem publikálják azoknak a stáboknak a felvételeit, akik a helyszínen forgathattak." A 444.hu jogászával igyekeznek mindent megtenni azért, hogy az iskola kameráinak bizonyító erejű felvételei ne tűnhessenek el, és nyilvánosságra kerülhessenek.

A négy médiaszervezet szerint "ugyan nem minket lökdöstek le a lépcsőn, de mindannyiunknak rosszabb lesz attól, ha a sajtó nem végezheti a feladatát szabadon és félelemmentesen." Felháborítónak és jogsértőnek tartják azt az atrocitást, s jogi lépéseket terveznek.

Az MSZP szerint Magyarországon nem válhat normává a fizikai erőszak alkalmazása. Kunhalmi Ágnes, a párt budapesti elnöke, parlamenti képviselője úgy fogalmazott: a "fideszes gyűlölet- és erőszakkultúra újabb áldozatot szedett". Kunhalmi egyébként maga is részt vett azon a szombat délutáni tüntetésen, amelyen több százan fejezték ki tiltakozásukat az eset kapcsán a Fidesz újbudai irodájánál. Az egyórás demonstráción a sajtó képviselői és civilek is tiltakoztak, ennek jeléül sokan üzeneteket ragasztottak az iroda kirakatára. Mindeközben Németh Szilárd fideszes képviselő azt találta mondani: "a Soros által fenntartott médiabirodalom embereit nem tartom valódi újságíróknak. Inkább provokálni szoktak, és ügynöki tevékenységet folytatnak."

Ki a bántalmazó
Szabó László, az újbudai polgármester egyik kabinetfőnök helyettese, kerületi alpolgármesterként a szentimrevaros.blog szerint egymillió forint felett keres. Munkakörének jó részét a PR és politikai akciók szervezése teszi ki, valamint őt tekintik az önkormányzatnál Simicskó István meghosszabbított kezének. A honvédelmi miniszter ugyanis a kerület országgyűlési képviselője, , így nem is meglepő, hogy Szabó László a Honvédelmi Minisztérium Rendezvényszervező Hivatalának vezetője, ezért a tisztségéért is csaknem egymillió forintos fizetést vesz fel. Ezen túl a Fővárosi Önkormányzat városfejlesztési bizottságának is tagja, amiért további százezres tiszteletdíjban részesül.



A Magyar Orvosi Kamara (MOK) elleni perhez gyűjt orvosokat az Élhető Orvosi Kamaráért elnevezésű Facebook-csoport. A társaság célja, hogy jogszerű működésre bírják a köztestületet.