Drámai mértékűnek nevezte a politikai közbeszéd állapotának romlását Áder János köztársasági elnök, ezért az 1867-es kiegyezést ajánlotta követendő történelmi példaként az újraválasztását követő ünnepélyes eskütétele alkalmából elmondott beszédében hétfőn az Országgyűlésben. Az elmúlt hónapok politikai közbeszédéről szólva úgy fogalmazott: meggyőződése, "ha így megy tovább, mindent lerombolunk abból, amit 1990 óta közösen felépítettünk. Mindent megkérdőjelezünk. Minden - akárcsak hallgatólagos - megállapodást semmibe veszünk. Minden határt átlépünk."
Hozzátette, ha van szándék arra, hogy ne így legyen, akkor az 1867-es kiegyezés olyan történelmi példa, "amiből erőt meríthetünk a cselekvéshez". Bár Kossuth, Széchenyi, Deák véleménye eltért bizonyos kérdésekben, az nem vitatható, hogy mindig a "haza üdve" lebegett a szemük előtt, és érveiket a másik iránti tisztelet hangján ütköztették.
Áder János egyetértést javasolt abban a három kérdésben, hogy mindannyian Európa polgárai vagyunk, mindannyian a magyar nemzethez tartozunk, és mindannyian tisztességes, becsületes, nyugodt életre vágyunk. Óva intett attól, hogy a közszereplők családtagjai, főként a gyermekek a politikai diskurzus részei legyenek.
A gratulációk közben Szél Bernadett átnyújtott Áder Jánosnak egy, a paksi atomerőmű-bővítésről szóló népszavazás mellett érvelő dokumentumot.
Szabó Tímea pedig belógatott egy Áder-arcos bábot, és azt mondta, elnök úr, ön egy báb. Érdekes módon Kövér László nem utasította rendre. Később a hvg.hu megkérdezte a házelnököt, aki szerint Szabó megsértette az országgyűlés tekintélyét, emiatt lesz következménye a dolognak rá nézve, de még gondolkodik azon, hogy mi legyen az.
Kint tüntetett az Együtt
Szigetvári Viktor, az Együtt választmányának elnöke MTI Fotó: Balogh Zoltán
Miközben Áder az eskü szövegét és a beszédét mondta, az Országház előtt Juhász Péter, az Együtt politikusa által szervezett tüntetésen felolvasták, milyen törvényeket írt alá, hagyott jóvá egy szó nélkül Áder János: a CEU-törvény mellett megemlítették a menekültügyi őrizetről szóló szigorítást, amely során 14 évesek menedékkérőket is lényegében börtönbe lehet zárni. Ezután olyan Áder Jánost véleményező emberek szövegét játszották be, akik mind azt mondták, hogy Áder a Fidesznek az elnöke, nem a köztársaságé.
Forrás: MTI