közbeszerzés;Fővárosi Közgyűlés;

2017-05-10 14:39:00

Ésszerűsítik a fővárosi közbeszerzéseket

Támogatja a BKV idei bérfejlesztését a Fővárosi Közgyűlés. A központi közbeszerző szervezet működésének racionalizálásáról, egyebek mellett a társaság feladatainak szűkítéséről is döntött szerdán a testület.

Az elfogadott előterjesztés értelmében a "minőségi és költségracionális" feladatellátás érdekében a társasági feladatokat úgy szűkítik, hogy a Fővárosi Közbeszerzési Kft. kötelező feladatellátása - a Főpolgármesteri Hivatal kivételével - a főváros által alapított költségvetési intézmények, valamint a kulturális feladatokat ellátó gazdasági társaságokra nem terjed ki.
Továbbá a kft. minőségbiztosítási feladatait a jövőben nem általános körben, hanem egyedi megbízás alapján, a kiemelt ügyekben látja majd el.

Az eredeti modell szerint valamennyi fővárosi intézmény mint fővárosi ajánlatkérő - gazdasági társaság és költségvetési szerv - meghatározott értékhatárt meghaladó közbeszerzési eljárásainak lebonyolítása, valamint az értékhatárt el nem érő közbeszerzések minőségbiztosítása is a kft. feladata volt. A javaslatban azt írták, feltételezhető, hogy minden feladatkörébe tartozó közbeszerzési és minőségbiztosítási feladat elvégzésére a kft. jelenlegi, a gazdaságos működést biztosító személyi kapacitása nem lenne elegendő, ez egy nehezen szervezhető és fenntartható, emiatt relatíve költséges rendszer kialakítását igényelné.

A közgyűlési döntéssel az eddigi kettős meghatározás - árubeszerzés és szolgáltatás esetén az európai uniós értékhatár, építési beruházás és építési koncesszió esetén a 100 millió forintot elérő vagy azt meghaladó becsült érték - helyett egységesen, minden eljárásra 150 millió forintot elérő, azt meghaladó értékben állapították meg azt a határt, amely felett a kft. bonyolítja le az eljárást.

Tokody Marcell (Jobbik) jó iránynak nevezte a racionalizálást, ugyanis szerinte a cég első egy éves működése kudarcként értékelhető.
Horváth Csaba (MSZP) szerint nemcsak a cég működését kellene megvizsgálni, hanem a közbeszerzéseket illetően a városmenedzsment döntéshozatali mechanizmusait is.
Tarlós István főpolgármester közölte, hogy a cég racionalizálása nem fejeződik be a mostani lépéssel, az átalakítás folytatódik.

Támogatja a BKV idei bérfejlesztését a testület

A Fővárosi Közgyűlés a BKV bérmegállapodásának végrehajtásáról egyhangúlag döntött.

A BKV Zrt. vezetése és szakszervezetek vezetői május 2-án írták alá a bérmegállapodást. A bérfejlesztés átlagos mértéke 15 százalék, amelyből 10 százalék alapbérfejlesztés és 5 százalék bérfelzárkóztatás célját szolgálja - elsősorban a hiányszakmák tekintetében.

A bérfejlesztés hatására 5,8 milliárd forinttal emelkedik a bérköltség, ezzel együtt mintegy 7,2 milliárd forinttal növekednek a személyi jellegű ráfordítások az idei évben - olvasható az elfogadott előterjesztésben. A mintegy 7,2 milliárd forintos forrást a BKV és a fővárosi önkormányzat együtt biztosítja.

Bagdy Gábor főpolgármester-helyettes azt mondta, hogy a fedezet jelentős része már most rendelkezésre áll, a végleges kiadásokról a közgyűlés következő ülésén, a költségvetés módosításával dönt.