MSZP;Botka László;

2017-05-11 07:04:00

Igazságot ígér Botka László

Valamennyi szocialista párttag megismerkedhet Botka László miniszterelnök-jelölti programjával, amely nemcsak az igazságos, egyenlőségelvű új, markánsan baloldali politikát, de pártja megtisztulását is hirdeti.

A "honfitársaihoz" szól, és "sorsfordító választásokat" helyez kilátásába miniszterelnök-jelölti programjában Botka László. Az MSZP elnöksége által egyhangúlag támogatott, ám még a párt többszázfős országos kongresszusának jóváhagyására váró szegedi polgármester, a Népszava birtokába került 18 oldalas dokumentumban ismerteti azokat az alapvetéseket, amelyet ő maga korábban "markáns baloldali fordulatként" jellemzett. Botka arról ír: célja, hogy ismét tömegek számára váljon valós demokratikus alternatívává az MSZP, ehhez pedig szerinte meg kell határozni alapeszmeként az európai szociáldemokráciát, amelynek értékeit fel kell vállalni, hirdetni, s hitelesen képviselni.

A programban azzal kezdi: "rengeteg munkára és jelentős változtatásokra van szükségünk ahhoz, hogy hazánknak 2018-ban újra baloldali kormánya legyen. Olyan kormánya, amely nem kizárólag a gazdagokat, hanem a többséget képviseli." Botka hozzáteszi: "Az a célom, hogy az MSZP valódi baloldali politikát folytasson, amelynek középpontjában az igazságosság és az egyenlőség áll." Ezután lényegében részletesen ismerteti pártja tagjaival azt a programot, amelyet az elmúlt hónapokban meghirdetett, s amelyet nemcsak szóban, írásban is publikált: a vagyoni egyenlőtlenségek kisebbítésével, a szegénysorban jövők felkarolásával, a dolgozói jogok következetes képviseletével, s a munkásoknak, családjuknak, valamint a rászorulóknak való szociális biztonság megteremtésével kíván készülni a kormányváltásra.

Noha Botka eddig határozottan el kívánta kerülni, hogy pártja belső ügyeivel foglalkozzon, a pályázati anyag nemcsak az eszmeiségre, hanem az MSZP szervezeti ügyeire is kitér. Emlékezetes: Molnár Gyula jelentette be néhány hete, hogy május 27-én hivatalosan is miniszterelnök-jelöltet választanak a szocialisták. Az MSZP elnöke akkor azt is közölte: a kongresszus elfogad egy dokumentumot, amely ajánlat lesz a magyar társadalomnak. Ez lesz a szocialisták új politikai credója, amely lényegében Botka szociáldemokrata programját takarhatja. Molnár ugyanakkor az akkori nyilatkozatban ismertette még azt is, hogy a miniszterelnök-jelölt megválasztásával egyidőben Botka lehetőséget kap majd arra, hogy "elmondja véleményét" a 106 egyéni országgyűlési képviselőjelöltről és a listáról.

Csakhogy ennél többről lesz szó, hiszen Botka pályázata szerint "az országos lista első tíz helyére olyan jelölteket kell választani, akik szimbolikus üzenetet közvetítenek a választók felé. Megtestesítik a párt új szövetségi politikáját és programját. A miniszterelnök-jelölt kongresszusi megerősítéssel gyakoroljon együttdöntési jogot a 106 egyéni jelölt kiválasztásánál és az országos lista felállításánál." Ezután pedig arra is utalásokat tesz, kiket, milyen jelölteket, politikusokat látna szívesen a neve alatt Botka, vagy inkább, hogy kiket nem. "Pártunknak és jelöltjeinknek hitelességet, kompetenciát és erőt kell sugározniuk a választók felé. A 2010-es kudarc főszereplőinek, a Fideszt kétharmados győzelemhez juttató politika megtestesítőinek háttérbe kell vonulniuk. Ezek a politikusok nem szerepelhetnek az MSZP 2018-as országos választási listáján." Sőt, Botka úgy folytatja: "a Fidesz az elmúlt hét évben szisztematikusan lebontotta a jogállamot és rendszerszintre emelte a korrupciót. Aki akár a politikai testületekben, akár az üzleti életben együttműködik vele, az erre a politikára mond igent, és becsapja a baloldal szavazóit. A jövőben mindenféle együttműködés kizárt a magyar demokrácia legfőbb ellenségével, a Fidesszel. Aki ezt a szabályt nem tudja betartani, az nem méltó a pártunkhoz és nincs helye közöttünk."

Arra persze a dokumentum nem tér ki, konkrétan kire, kikre gondol Botka, ám hogy az MSZP korábbi vezetésében, illetve a párt ma is meghatározó arcai között jelenthet-e mindez fenyegetést, az egyértelmű. 

A miniszterelnök-jelölt a programban részletesebben is írt arról: új szövetségesi politikát akar kezdeni. "A jelenlegi, egyfordulós választási rendszerben a széttöredezett ellenzék vereségre van ítélve. Ugyanakkor 2010-ben és 2014-ben az is kiderült, hogy önmagában az összefogás nem elégséges feltétel a győzelemhez. A jövőben olyan együttműködésre van szükség, amely közös politikai értékeken alapul, hiteles szereplők testesítik meg." A kormányfő-jelölt "hosszú távon is működőképes és sikeres" partnerségre törekedne, de nem bármi áron, s nem mindenkivel. Ugyanakkor a pályázatban szó sem esik Gyurcsányról, Botka azt köti ki: együttműködni csak a demokratikus pártokkal és civilekkel lehet, s külön pontban is, teljesen kizárja az együttműködést a Jobbikkal.

"Nem újságírók, hanem provokátorok"

Felháborító. Nemcsak ami történt, hanem amit hazudtak róla, az is – reagált lapunknak Botka László arra, hogy a kormányzathoz köthető portálok tegnap szétkürtölték: rendőrrel vitetett el egy stábot a szegedi hivatalából. Így elevenítette fel a történteket: előzetes bejelentkezés, időpont-egyeztetés nélkül bementek az épületbe az Echo TV stábjának tagjai a "hírhedt Szabó Bálinttal", felrohantak a lépcsőn a polgármesteri irodához, s megpróbálták rátörni az ajtót. Ezután, hiába jelezték a munkatársai, hogy elfoglaltságai, tárgyalásai miatt nem fogja őket fogadni aznap, a stáb nem távozott, majd "az utánuk rohanó, a látogatás célját nem ismerő portás rendőrt hívott a hívatlan vendégekre." "Itt semmiféle interjúkészítés nem volt cél, itt csupán a botránykeltés volt a cél" - mondta Botka.