Mondhatnánk (mert úgy van), hogy a magyar ember fizeti a legtöbb adót az államnak, ha telefonál, ha vezetékes internet használ, ha bankol, ha vásárol, vagy egyáltalán – ha létezik. Mondhatnánk, hogy a 2018-as költségvetési tervezet szerint tovább nő a lakossági adóterhelés; hogy a mentősöket jól átverték a fizetésemeléssel; hogy marad a válságkori szintjén a gyes meg a családi pótlék; hogy a nyugdíjszámítás átalakításával hét év alatt nagyjából egyhavi nyugdíjat vettek el a nyugdíjasoktól. Mondhatnánk, de nem számít, mert megint csökken a rezsi.
Jó kérdés persze, hogy mihez képest (a korábbi rezsicsökkentés például azt jelentette, hogy a kormány visszaállt arra a gázárszintre, amivel 2010-ben a kormányzást átvették), de ez is csak félrevinne – beszéljünk inkább a lényegről. Arról, hogy van valahol egy magyarországi kisvárosban két egyforma panelház: az egyiket leszigetelték, a nyílászáróit kicserélték, a fűtést korszerűsítették, a másik meg maradt úgy, ahogy a 70-es években megépült. És láss csodát: az elsőben az energiafogyasztás több mint 50 százalékkal alacsonyabb lett. Nem kellett hozzá háborúzni se Brüsszellel, se a multikkal – egyszerűen csak odahívtak néhány keményen dolgozó kisembert, akik elvégezték a munkát, és azóta a ház lakóinak feleakkora a fűtésszámlájuk. Munkahelyteremtés, az energiafüggőség csökkentése, jobb élet – kit érdekel? Hallott róla valaki?
Ez a kormány sosem csinál semmit véletlenül, és ha most megint a rezsiharchoz nyúlnak, annak csak egy oka lehet: a kutatásaik azt mutatják, hogy a nép erre az egy dologra emlékszik igazán jó szívvel a kormányzásukból. Ez vált be, ezzel lehetett behúzni 2014-et, talán 2018-ra is jó lesz. A migránsozás kezd unalmassá válni, a sorosozás röhejes, a többi meg… Mégis, mivel kampányolhatnának? A kórházakkal? Az iskolákkal? Az utakkal?
Mit gondolnak ezek a fiúk magukról, ha ők is arra a legbüszkébbek, hogy a világpiaci energiaár-zuhanás majd' felét megosztották a néppel? És mit gondolnak magukban rólunk, ha erre hivatkozva tartanak igényt megint a szavazatunkra?