FBI;James Comey;FBI-igazgató;

2017-05-12 07:31:00

Abszurd dráma a Fehér Házban

Az FBI-főnök menesztése inkább súlyosbította Donald Trump gondjait, de csekély az esély, hogy különleges ügyészt nevezne ki a republikánus többségű kongresszus.

James Comey, a nagy sietséggel menesztett FBI-igazgató azt üzente volt munkatársainak, őrizzék meg függetlenségüket. „Az FBI a hozzáértés, az őszinteség és a függetlenség bástyája kell, hogy maradjon” – írta levelében a Szövetségi Nyomozó Iroda volt vezetője, akit azonnali hatállyal állított fel kedden székéből Donald Trump. Az NBC News szerint azért dühödött meg Comeyra az elnök, mert nem volt hajlandó véget vetni a Trump emberei ellen gyanús orosz kapcsolataik ügyében folyó vizsgálatnak.

Egy héttel korábban Sean Spicer fehér házi szóvivő még azt mondta: az elnök teljes mértékben megbízik az FBI főnökében. Ez már akkor sem volt igaz. A sokat bírált szóvivő a válság elől a seregbe menekült, Spicert néhány napos tartalékos gyakorlatra hívták be, s így helyettese próbált – nem nagy sikerrel – válaszolni a kényelmetlen kérdésekre.

A The Washington Post úgy értesült, az igazságügyi tárca nemrégiben felvett helyettes vezetője, Rod Rosenstein le akart mondani, mivel a Fehér Ház úgy állította be, hogy az ő javaslatára döntött az elnök Comey kirúgásáról. Valójában az történt, hogy Trump már meghozta a döntést, csak az igazságügyi tárcát kérte meg a menesztés jogi megalapozására.

Kiderült, hogy Comey további anyagi forrásokat kért az igazságügyi tárcától, hogy ki tudja bővíteni a vizsgálatot, amelyet Trump Twitteren eleve pénzpazarlásnak ítélt. Ezt Comey több honatyának elmondta, Jeff Sessions tárcája viszont tagadja, hogy megtörtént volna. Sessionst magát is bírálják, mivel ő is azok közé tartozik, akiknek voltak kétes orosz kapcsolatai, s ezért kivonta magát a vizsgálatok illetékességi köréből. Hogyan tehetett akkor ajánlást Comey leváltására?

A szenátus hírszerzési bizottsága jövő keddre tanúskodni hívta az FBI-igazgatót, a Politico úgy tudja, hogy Comey helyettese, Andrew McCabe megy el. A bizottság kötelezte Trump volt nemzetbiztonsági tanácsadóját, Mike Flynnt, hogy nyújtsa be az orosz illetékesekkel folytatott kapcsolatfelvételeiről meglévő dokumentumokat. Nagyon ritka, hogy a testület ilyen idézést ad ki, ám Flynn az első felszólításnak nem tett eleget.

Noha az FBI mellett a képviselőház és a szenátus hírszerzési bizottsága is vizsgálódik a Trump-kampány és Oroszország összejátszása ügyében, csekély az esély, hogy független, különleges ügyészt neveznek ki. A kongresszus mindkét házában republikánus a többség, s csupán maroknyi republikánus honatya – a szenátusban John McCain és Lisa Murkowsky – állt ki e demokrata felvetés mellett. A demokraták magukban a nekik nem tetsző FBI-igazgató utódának kinevezését sem tudják megakadályozni, obstrukciójuknak egyszerű többséggel is véget vethetnek a republikánusok.

A fehér házi dráma egyre abszurdabb fordulatokat vesz. Miközben Washingtonban a nixoni párhuzamokat idézték, Donald Trumpnál járt szerdán Nixon egykori külügyminisztere, nemzetbiztonsági tanácsadója, Henry Kissinger, Trump az ő jelenlétében közölte, hogy Comey rossz munkát végzett. Az elnök és Szergej Lavrov orosz külügyminiszter találkozójáról kitiltották az amerikai sajtót, közben pedig a TASZSZ tett közzé fotókat, amelyeken Trump a washingtoni orosz nagykövettel fotózkodik. Szergej Kiszljak volt az, aki szorgosan építette kapcsolatait a milliárdos embereivel a tavalyi kampány során, s akinek lehallgatott telefonbeszélgetései a különféle vizsgálatok tárgyát képezik.