„A kulturális ágazat konjunktúrájának korát éljük” - állítja Hoppál Péter, amit az is bizonyít, hogy az idei, eredetileg 66,9 milliárd forintra tervezett, de mára 9,4 milliárddal többre, azaz 76,3 milliárdra emelkedett összegnél több, 79,6 milliárd jut a kultúrára a 2018-as költségvetés tervezete szerint – hangzott el. Az államtitkár a kultúra jelentőségének növekedését látja abban is, hogy míg 2010-14 között egy év alatt maximum 23 kulturális témájú kormány-előterjesztést nyújtottak be, addig 2016-ban ezek száma 74-re emelkedett.
A kulturális fejlesztésekről szólva azt is elmondta, hogy míg a Magyar Állami Operaház idén 7, jövőre 15,7 milliárd forintra számíthat. A vidéki fejlesztések között kiemelte a Veszprémi Petőfi Színház és a Veszprémi Állatkert felújításának összesen 5 milliárdos, a Nyíregyházi Állatpark 3,4 milliárdos, a Kaposvári Csiky Gergely Színház 5,1 milliárdos, a Debreceni Csokonai Színház 5,3, a pécsi Zsolnay negyed és a Pannon Filharmonikusok 1,8 milliárdos és a Székesfehérvárnak jutó 1,5 milliárdos Árpád-ház Program tervezett támogatását.
A két nagy budapesti rendezvény, a Budapesti Tavaszi Fesztivál és a Café Budapest őszi fesztivál 1,75 milliárd forintot kap a tervek szerint. A decentralizáció jegyében az idei 500 millió helyett 750 millió forint támogatáshoz jutnak a vidéki fesztiválok. Hoppál Péter hangsúlyozta, hogy szándéka szerint előbb-utóbb ezek a fővárosiakkal azonos összeget kapják majd.
Az államtitkár minisztere Balog Zoltán januárban elhangzott „a kormányzás lényege a kultúra” mondatával fejezte be mondandóját.