FBI;Donald Trump;James Comey;

2017-05-15 07:31:00

Trump maga alatt vágja a fát

Donald Trump azt ígérte, gyorsan megnevezi a leváltott FBI-igazgató, James Comey utódjelöltjét. Az elnököt az igazságszolgáltatás akadályozásával vádolhatják.

Az amerikai elnök pénteken indul első külföldi útjára, de még előtte dönt az új FBI-igazgató személyéről. Az igazságügyi miniszter, Jeff Sessions és helyettese, Rod Rosenstein több potenciális jelöltet meghallgatott a hét végén. Az FBI-igazgató megbízatása tíz évre szól, s szenátusi jóváhagyást igényel, ha azonban ügyvezetőt nevez ki Trump, ahhoz nem kell a szenátusi igen.

Comey utódjelöltjei között van az ügyeket jelenleg irányító Andrew McCabe. A helyettes FBI-főnök azonban túl közel áll a demokratákhoz, így nem valószínű, hogy megkapná a szenátusi republikánus többség támogatását. Elképzelhető, hogy egy nő, az igazságügyi tárca büntetőjogi részlegét vezető Alice Fisher ügyvédnő lesz a befutó, de egy New York állambeli fellebbviteli bírót, Michael Garciát, illetve a texasi republikánus szenátort, John Cornynt is behívták. Cornyn irodája utóbb közleményt adott ki, leszögezve, a szenátor a továbbiakban is Texas választópolgárait kívánja szolgálni.

Eredetileg négyen voltak az utódlási listán, de hétvégén további nevek merültek fel. A Politico szerint az FBI egy különleges ügynökét, Adam Lee-t is meghallgatták. Henry E. Hudson virginiai kerületi bírót, s Fran Townsendet, a 43. elnök, George W. Bush belbiztonsági tanácsadóját is behívhatják. Az utolsó pillanatban került az esélyesek közé Mike Rogers, a képviselőház hírszerzési bizottságának volt vezetője. A volt képviselőt támogató nyilatkozatot adott ki az FBI-ügynökök szövetsége, amelynek mintegy 13 ezer tagja van a CBS News jelentése szerint.

A Fehér Ház nagy dilemmája, hogy a Comey menesztése körüli hatalmas botrányt követően hiteles személyiséget találjon a Szövetségi Nyomozó Iroda élére, olyan személyt, akit nem vádolhatnak azzal, hogy Trump „bábja” lenne. Donald Trump pénteki Twitter-üzenetével "maga alatt vágta a fát". Az elnök gyakorlatilag megfenyegette James Comeyt, hogy hangfelvétel készülhetett kettejük beszélgetéseiről, s jobb, ha a volt FBI-főnök nem szivárogtat ki információkat. Sean Spicer fehér házi szóvivő nem volt hajlandó válaszolni a kérdésekre, hogy felveszik-e az elnök beszélgetéseit az Ovális Irodában. Trump maga számolt be róla, hogy „lojalitást” kért az FBI-igazgatótól, aki szeretett volna a posztján maradni, s feldühítette, hogy Comey tovább folytatta a vizsgálatot annak kiderítésére, az elnök emberei összejátszottak-e Oroszországgal tavaly az elnökválasztás befolyásolására.

„Donald Trump akadályozza az igazságszolgáltatást?” – tette fel a kérdést a New York Timesban Nicholas Kristof, rámutatva, hogy az FBI vizsgálata messze a legjelentősebb az összes közül. „Trump megkérdőjelezi a fékek és ellensúlyok törvényességét, nekitámad a bírálóinak, s mindent összezavar” – írta a publicista, hozzátéve, ez nem volt amerikai elnökök, hanem ázsiai, afrikai „erős emberek” viselkedésére emlékezteti. A Washington Postban Laurence H. Tribe harvardi alkotmányjogász egyenesen azt írja, az igazságszolgáltatás akadályozása miatt indokolt elindítani az alkotmányos vádemelési (impeachment) eljárást Trump ellen. „Ha a folyamatban lévő vizsgálatok eredményeire várunk, kiszolgáltatjuk országunk sorsát egy autoriter vezető szeszélyeinek” – írta a professzor.