A számítás szerint egy egyedül élő aktív felnőttnek 2016-ban 88 619 forintra volt szüksége, hogy szerényen ki tudja elégíteni a szükségleteit, ám ebből a pénzből még nem telt neki megtakarításra. A tipikus 2 gyermeket nevelő párnak majdnem 257 ezer forint kellett ehhez, de a két gyermeket egyedül nevelő szülőnek is össze kellett szednie több mint 190 ezer forintot. A gyermekes családok helyzete nem javult, az egyedülálló szülőké kifejezetten rosszabb lett. Az egyedülálló nyugdíjasoknak 79 757 forintos fogyasztást hozott ki a számítás, egy nyugdíjas házaspárnak pedig 137 ezer forintra volt szüksége a tisztes megélhetéshez.
Egy szakemberek által összeállított élelmiszerkosárra költöttük a kiadásaink 31 százalékát, majdnem 23 százalékot visz el a háztartás fenntartása, és csaknem 9 százalék megy közlekedésre. Egészségügyre és testápolásra, illetve oktatásra és kultúrára kevesebbet költünk, mint telefonálásra.
A MASZSZ elnöke az adatok ismertetésekor hangsúlyozta, hogy az elemzést azért tartják fontosnak, mert legfőbb céljuk a dolgozói szegénység felszámolása. Kordás László emlékeztetett rá, hogy a magyar átlagbérek még mindig a legalacsonyabbak a visegrádi országok között, s a kormány a jövő évi költségvetésbe sem tervezte be a 2008 óta változatkan családi pótlék, vagy a számtalan egyéb szociális juttatás alapjául szolgáló nyugdíjminimum megemelését, ezért nem javul a legnehezebb helyzetben lévő szülők helyzete.