Hozzátette viszont, hogy a katonai szövetség konkrét katonai műveletekben nem vesz részt a terrorcsoport tevékenysége által érintett egyetlen területen sem. Stoltenberg úgy fogalmazott, hogy a nemzetközi koalícióhoz való NATO-csatlakozás hathatós politikai üzenetet hordoz a terrorizmus elleni küzdelemben.
Diplomáciai források inkább jelképes jelentőségű lépésnek tekintik a NATO csatlakozását, hiszen intézményes részvétele mindössze arra fog korlátozódni, hogy képviselői jelen lesznek a koalíciós egyeztetéseken. A tagállamok már korábban határoztak arról, hogy a szövetség kiterjeszti a szíriai légtérről adatokat továbbító AWACS-ok tevékenységét.
Orbán-Trump találkozó nem szerepel a programban, de az új NATO-székház felavatása és a vacsorával egybekötött ülés kezdete közötti egy-másfél óra lehetőséget nyújt informális beszélgetésekre - mondták a szövetség székhelyén. Csütörtök délelőtt az amerikai elnök rövid megbeszélést folytat az EU vezetőivel, és együtt ebédel Emmanuel Macron francia elnökkel.
Orbán: Magyarország teljesíti a NATO elvárásait
Ezzel az üzenettel érkezik Orbán Viktor miniszterelnök az észak-atlanti szövetség csütörtök délután kezdődő, nemhivatalos csúcstalálkozójára. A háromórásra tervezett brüsszeli eszmecsere elsődleges célja, hogy a NATO és Donald Trump amerikai elnök bemutatkozzanak egymásnak. “A csúcs éppúgy szolgálja Trump megnyugtatását, mint az európaiakét” - fogalmazott egy magas rangú diplomata az óceán két partján elhangzott ellentmondásos nyilatkozatokra emlékeztetve. A washingtoni vezetés igazságosabb teherviselést, az európai tagállamok az amerikai politikai és katonai szerepvállalás megerősítésére vonatkozó nyilatkozatot várnak a találkozótól. Brüsszelben ugyanakkor nagy a bizonytalanság: mit fog mondani, és miről fog tweetelni Donald Trump?
Franciaország diplomáciai űrt tölt be?
Ha Franciaországnak egy jelenlegi diplomáciai űrt betöltve sikerülne közvetítőként fellépnie Oroszország, Németország és az Egyesült Államok között, akkor Emmanuel Macron elnök vezetésével a nagy világpolitikai ügyekben kiterjeszthetné a befolyását - mondta Soós Eszter Petronella, Franciaország-szakértő a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában csütörtök reggel. A szakértőt a NATO-csúccsal kapcsolatban kérdezték, hiszen a francia államfő hétfőn Vlagyimir Putyin orosz elnökkel is találkozik.
Soós Eszter Petronella azt mondta: biztosra vehető, hogy az amerikai és a francia elnök kétoldalú találkozót is tart Brüsszelben. Ezen várhatóan szóba kerül majd az Európai Unió és az Egyesült Államok között tervezett szabadkereskedelmi megállapodás (TTIP), a közel-keleti helyzet és a francia diplomácia egyik nagy sikerének számító párizsi klímaegyezmény, amely mellett azonban Donald Trump nem elkötelezett. A Macron-Putyin találkozóval kapcsolatban a politológus arról beszélt: Oroszországnak mindenképpen érdeke normalizálni viszonyát Franciaországgal - mint az EU egyik fontos tagállamával -, mert ez kitörést jelenthetne a jelenlegi elszigeteltségéből. Emmanuel Macron pedig felismerte, hogy - mivel mind az Egyesült Királyság, mind az Egyesült Államok mással van elfoglalva - van egy diplomáciai űr: az oroszokkal való együttműködés, vagyis az Oroszország, Németország (az unió) és az Egyesült Államok közötti közvetítés által Franciaország újra kiterjesztheti a befolyását a nagy világpolitikai ügyekben - fogalmazott a szakértő.