demográfia;népesség;szülés;gyermekvállalás;

2017-05-26 07:00:00

Szülés filozófiai alapon

A kormány megint kihagyja a szegényeket új családpolitikai csomagjából, nem emelik a családi pótlékot.

A gyermekvállalás ma még mindig a legnagyobb szegénységi kockázat Magyarországon, szociológiai kutatások sora és a Policy Agenda legutóbb elkészített létminimum számítása is ezt igazolja. A választásra készülő kormánypártok nem véletlenül tűzték zászlajukra, hogy mindent megtesznek e kockázat csökkentésére.

A hetekkel ezelőtt beharangozott demográfiai csomag azonban abban a formájában, ahogyan azt tegnap Orbán Viktor ismertette a Családok Világtalálkozójának nyitó konferenciáján, nem a kockázatcsökkentés irányába mutat. Szikra Dorottya családszociológus a Népszavának határozottan kijelentette: szerinte a javaslatok arra sem alkalmasa, hogy hatásukra jelentősen növekedjen Magyarországon a születések száma.

Sajtóhírek alapján sokan arra számítottak, hogy a demográfiai akcióterv végre hozzányúl a kilenc éve változatlan családi pótlék vagy a gyes összegéhez. A miniszterelnök a szerdai kormányülés döntéseit ismertetve ehelyett a középrétegeket támogató megszokott lépéseket sorolta: 2030-ra Magyarországon a mostani 1,5 százalékos termékenységi rátát 2,1-re kell emelni, vagyis míg 2016-ban száz nő 149 gyermeket hozott a világra, addig bő egy évtized múlva 210 csecsemő a „feladat”. A kétgyermekes családi mintát célnak tekintve a következőket jelentette be:

Tovább emelik a családi adókedvezmény mértékét – bár az nem derült ki, hogy a korábban már bejelentett lépéseken túl is emelik-e az összeget vagy csak azt valósítják meg, amit eddig is tudtunk. Két gyerek után idén havi 30 ezer, jövőre 35 ezer, míg 2019-ben 40 ezer forint adókedvezmény jár a bruttó fizetésből.

Akik egyszer már hitellel, de eljutottak a lakásvásárlásig, vagy építkezésig, a harmadik és minden további gyerek után a jövő évtől egy-egymillió forintot leírhatnak a tartozásukból.

A diákhitel-tartozással rendelkező fiatal nőknek két gyerek után a tanulmányaik idején felvett hitel felét engedik el, ha még egy vagy két gyereket vállal gyors egymásutánban, akkor a teljes összeget eltörli az állam.

Egy évvel megtoldják a diplomás gyed idejét, az egyetemisták a gyerek két éves koráig élhetnek vele.

Soha nem látott bölcsődefejlesztésbe kezdenek, ahol családok élnek, létre kell hozni, vagy felújítani a legkisebbek intézményeit.

Az anyasági támogatást azoknak a külföldön élő magyar anyáknak is megadja a kormány, akik nem itthon hozzák világra gyermeküket, a babakötvényt pedig jövőre már az egész Kárpát-medencében jegyezhetik a megszületett gyermek után.

Ráadásként létrehoznak egy új tudományos műhelyt. A 2012-ben elhunyt orvos-pszichológus Kopp Mária szellemiségére épülő kutatóintézet szolgáltat majd szellemi muníciót a fentiekhez hasonló kormánydöntések magalapozására – fejtette ki a konferencia résztvevői előtt a Kongresszusi Központban Orbán Viktor.

A miniszterelnök emlékeztetett rá, hogy nemcsak nálunk, hanem egész Európában demográfiai fordulatra van szükség. A törésvonal szerinte ott húzódik, hogy vannak, akik a bevándorlással akarják kezelni a demográfiai gondokat, míg Közép-Európa és így a magyar kormány is hisz benne: saját tartalékaink mozgósításával is képesek leszünk megoldani a helyzetet, ám a KSH adatai ezt csak részben igazolják.

Fideszes elképzelés a szülőgépekről

Orbán szerint, ha a család nincs az első helyen a fiatalok szívében, akkor nem leszünk képesek megállítani a népesség fogyását. A kijelentés fényévnyi távolságra van a realitástól, vagyis hogy a gazdasági háttér megteremtése és a stabilitás, a kiszámíthatóság számít a gyermekvállalásnál, de legalább nem alázta meg a nőket. A rezsibiztos Németh Szilárd viszont a héten egy lakossági fórumon arról beszélt, hogy „azé a világ, aki teleszüli”.

A kormánypárt vezető politikusai nem először fogalmaztak így.

• 2012. szeptemberében Varga István képviselő a családon belüli erőszakról szóló parlamenti vitában így fogalmazott: „Ha mindenki a két-három vagy négy gyermekét megszüli, és eleget ad a hazának, és mindenki boldog lesz, ezt követően mindenki megvalósíthatja saját magát” .

• 2015. decemberében az ősfideszes házelnök, Kövér László a Fidesz-kongresszuson arról beszélt, „lányaink” önmegvalósításának legmagasabb minősége, ha unokákat szülnek „nekünk”.

Ellenzéki és civil tiltakozások sorozatát váltotta ki Németh Szilárd Fidesz alelnök durva mondata. A szocialista Kunhalmi Ágnes a lakossági fórum után azonnal, Szél Bernadett,az LMP társelnöke, Szelényi Zsuzsa, az Együtt politikusa és a független Demeter Márta pedig tegnap reggel közös sajtótájékoztatón tiltakozott, később hasonló tartalmú közleményt adott a Párbeszéd is, hozzátéve, hogy „a szélsőségesen jobboldali amerikai és orosz oligarchák által is támogatott kongresszus” alaphangjával van gondjuk.