Országgyűlés;családpolitika;

2017-05-29 16:54:00

"Nem vagyunk tenyészkancák!" - Paprikás hangulat a Parlamentben

Az ellenzék heves kirohanásokkal bírálta a kormány által a minap bejelentett családpolitikai terveket, mire válaszul jött némi bevándorlásozás, elmúltnyolcévezés és bolsevikozás. 

Nem azért vagyunk, hogy teleszüljük a világot!

MTI Fotó: Máthé Zoltán

MTI Fotó: Máthé Zoltán

Az LMP társelnöke szerint a miniszterelnök "kijelölte" a magyar nőknek, hogy 2030-ra átlagosan 2,1 gyermeket vállaljanak, a fideszes Németh Szilárd pedig mindezt megfejelte azzal a kijelentésével, hogy"aki teleszüli a világot, azé a világ". Szél Bernadett leszögezte: nem azért vagyunk, hogy teleszüljük a világot, a gyermekvállalás a családok saját döntése. A politikus hevesen bírálta a kormány nem működő családpolitikáját, aminek következtében ma Magyarországon még mindig hátrány kisgyermekes szülőnek lenni. Orbán Viktor múlt heti bejelentéséből pedig teljesen kimaradtak a "megtűrt", "cserbenhagyott" egyszülős családok, miközben minden ötödik családban a szülő egyedül neveli gyermekét - jelezte Szél, javasolva, hogy a családi pótlék alapösszege 30 százalékkal nőjön, 20 ezer forintot kapjon minden egyszülős család, és tegyenek rendet a tartásdíj behajtásánál.

Novák Katalin, az Emmi államtitkára válaszában a már jól ismert módszerrel, a felvetett kétdéseket még véletlenül sem érintve azt mondta: a kormány nem a bevándorlásban, hanem a családokban látja a megoldást a demográfiai problémára. Ami pedig az egyszülős családokat illeti, az államtitkár szerint a dolguk el van intézve annyival, hogy az érintett gyerekek előnyt kapnak a bölcsődei felvételnél, igényelhetik a csok-ot az ilyen családok, és az Erzsébet-program keretében is üdülhetnek.

Ma magyarországon "tenyészállatoknak" nézik a nőket 

MTI Fotó: Máthé Zoltán

MTI Fotó: Máthé Zoltán

Ma Magyarországon a nők arra kellenek, hogy szüljenek, "szüljék tele a világot, mintha csak tenyészállatok lennének". Az emberek szeretnének gyermekeket, ehhez viszont anyagi biztonság kell, ezzel szemben a nőknek csak "állandó bunkó fideszes beszólások" vannak - ezt már az MSZP-s Bangóné Borbély Ildikó hányta a kormánypárt szemére. A politikus arról is beszélt, hogy a jövő évi költségvetési javaslatból kiderül: 2018-ban a családi pótlék, a gyed, a gyes és az anyasági támogatás összege sem változik. A kormányfő által múlt héten ismertetett népesedéspolitikai intézkedéseket úgy kommentálta: Orbán Viktor régi, már többször bejelentett ígéreteket tett, ilyen például a családi adókedvezmény emelése. A meddőségi problémáról viszont egyáltalán nem beszélt, pedig az minden ötödik párt érint.

Válaszában Novák Katalin releváns válasz helyett a szintén szokásos elmúltnyolcévezéssel próbálta hárítani a kritikát, amikor a szocialisták családtámogatásról beszélnek, először nézzenek magukba, mert az igazi fenyegetést éppen a magyar baloldal jelenti a családoknak

Azok a fránya bolsevik gyökerek és a kocsma

Az államtitkári reakciókat hallva, az ellenzéki padsorok felől hangos bekiabálások hallatszottak, mire Kövér László házelnök idejét látta egy kis bolsevikozásnak, amúgy nyilván abszolút méltóan megtisztelő tisztségéhez. Amit az MSZP hétről hétre művel a parlamentben, annak a bolsevik gyökerekhez lehet, hogy van köze, de a parlamentarizmushoz semmi - dörgött a házmester házelnök, ám a leckének még nem volt vége: Sejtettük 1990-ben, hogy eltelik egy kis idő, amire önök megszokják a parlamentarizmus valódi légkörét, de azért 27 évvel a rendszerváltás után talán már illene nemcsak a házszabályt elolvasni" hanem a vitapartnert is tiszteletben tartani azzal, hogy nem üvöltöznek be, mert ez nem a kocsma - lepte meg hallgatóságát.

Népszava fotó

Népszava fotó

Mikor kárpótolják a Márkushegyi Bányaüzem károsultjait?

Az interpellációkat kezdő Lukács Zoltán (MSZP) felidézte, hogy 2015-ben bezárták az ország utolsó mélyművelésű bányáját, a Márkushegyi Bányaüzemet. A bezárás után bekövetkező földmozgások rendkívül súlyos károkat okoztak a térségben. A több százból eddig összesen hatvan kárt mértek fel és csak kettőt fizettek ki, pedig a kárpótlást az úgynevezett szénfillérekből meg lehetne oldani - mondta a politikus, mejd feltette a kérdést: Miért ilyen lassú a kárrendezés? 

Fónagy János, a nemzeti fejlesztési tárca parlamenti államtitkára válaszában azt mondta, hogy az Európai Bizottság által jóváhagyott több mint 42 milliárd forintnyi támogatásból közel húsz milliárdot lehet a kárenyhítésre költeni 2018-ig.Eddig 215 bejelentés érkezett, a bányakárokat egy külső igazságügyi szakértő bírálja el. Az államtitkár által elmondottakra egy másik szocialista képviselő, Szakács László reagált, aki nem fogadta el a választ, amit azonban a parlamenti többség - szokás szerint - jóváhagyott.

Mikor ratifikálják az isztambuli egyezményt?

A kérdést Szél Bernadett tette fel, érdeklődve: Magyarország mikor ratifikálja a nőkkel szembeni erőszak és a kapcsolati erőszak elleni fellépésről szóló isztambuli egyezményt, a választ pedig, amit Völner Páltól kapott, felháborítónak minősítette.

 Az igazságügyi tárca államtitkára miközben kiemeltnek nevezte a nők elleni erőszak elleni küzdelmet, azt mondta: a csatlakozás elkezdését megkezdő és koordináló munkacsoport befejezte munkáját, az előterjesztés tervezetét pedig civil szervezetekkel és magánszemélyekkel ( ?? - a szerk.) is egyeztették. Völner Pál azt állította: a beérkezett válaszok között az aggályokat megfogalmazó és a csatlakozást ellenző észrevételek vannak túlsúlyban.  A választ az Országgyűlés persze elfogadta, az LMP társelnöke - szintén persze - nem. 

Miért nem támogatta a kormány a 13. havi nyugdíj bevezetését?

Korózs Lajos (MSZP) azt firtatta, miért nem támogatták a kormánypárti képviselők az Országgyűlés népjóléti bizottságában a 13. havi nyugdíj bevezetését. A 2018-as költségvetéshez benyújtott szocialista módosító indítványok közül leszavazták azokat, amelyek a közalkalmazotti béreket, a családi juttatásokat emelték volna meg, és kiemelten támogatták volna a rászoruló, idős beteg embereket. Mindeközben irdatlan sok pénz van a Várba költözésre vagy birkózócsarnokok építésére - fogalmazott.

Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára sértegetni kezdte az interpelláló képviselőt: szerinte annál nagyobb képmutatás alig van Botka László és a szocialisták részéről, mint amit most a 13. havi nyugdíj kapcsán előadnak. Teljes mértékben hiteltelenek és nem tisztelik a nyugdíjasokat, ha úgy gondolják, a nyugdíjasok nem emlékeznek arra, kik voltak azok, akik elvették 13. havi juttatást. És: azért tették mindezt a szocialisták, mert Brüsszelből utasítást kaptak, és most Botka László Brüsszelbe megy, hogy újabb utasításokat kapjon.

Korózs Lajos - nyilvánvalóan nem fogadva el az államtitkári választ ( a parlament megtette) - közölte:az MSZP hét éven át biztosította a 13. havi nyugdíjat, a Fidesz pedig hét év alatt nem adta vissza.