MOL;ÁFA-csalás;

2017-05-30 14:51:00

Áfacsalások a benzinkutakon? - Reagált a MOL

A nemzeti olajtársaság házon belül rendszeresen bírságolta ugyan a kutak vezetőit a fiktív áfás számlákkal kereskedő alkalmazottak miatt, de az esetekről nem tett feljelentést a NAV-nál. A büntetésekből abszurd módon az év legjobb töltőállomása verseny díjalapját töltötték fel - írta meg a 24.hu. Reagált a Mol a portál állításaira. 

A dokumentumok tanúsága szerint volt olyan időszak, amikor a Mol biztonsági emberei egyetlen hét alatt 170 számlacsalást jegyzőkönyveztek, sőt a szabálytalanságokért számlánként külön-külön 10 ezer forintos „kötbért” is kiszabtak. Ám a törvénytelenségek elleni adóhatósági fellépés elmaradt. A Mol Működés Támogatás vezetője az összes belföldi kútnak elküldött körlevelében is csak feltételes módban fenyegette meg a kutasokat, hogy a kötbér után hatósági észlelés esetén súlyosabb, milliós nagyságrendű büntetés is bekövetkezhet.

A szigorú NAV és a milliós bírság azonban csak szóbeli fenyegetés maradt. A 25,2 százalékos állami tulajdonban lévő Mol jelenleg is több mint ötszáz töltőállomást működtet országszerte. A kutak nagy részét alvállalkozó cégek, úgynevezett Mol-partnerek üzemeltetik, de az alvállalkozók is a Mol nevében adnak számlát az üzemanyagról. Bár a szektorban a milliárdos vagyonokat megalapozó olajbiznisz kora rég lejárt, a szerényebb léptékű ügyeskedések azért nem szűntek meg. A hamis áfás számlák kiállítása például mind a mai napig nagy kísértés, hiszen jelentős adómentes mellékjövedelmet biztosíthat az alkalmazottaknak mindaddig, amíg le nem buknak.

Az áfacsalásoknál arra alapoznak, hogy az autósok jelentős része a készpénzes fizetés után úgy távozik a benzinkút kasszájától, hogy nem várja meg a vásárlásról szóló nyugtát. A pénztárosnak ilyenkor alkalma nyílik arra, hogy a kasszában a tranzakció lezárása előtt a magáncélú üzemanyagvásárlás bizonylata helyett céges áfás számlát állítson ki. A számlát előre megbeszélt módon egy olyan vállalkozás nevére írja, amelynek a kedvezőbb adóelszámoláshoz szüksége van üzemanyagszámlára, és ezért hajlandó némi ellenszolgáltatásra is - olvasható a 24.hu cikkében.

Csakhogy a fiktív számlák elkönyvelésével a vállalkozás költségvetési csalást követ el, mert szándékosan kevesebb adót fizet az államnak. A számlát előállító benzinkutas a törvényi megítélés szerint bűnsegéd ebben az akcióban. Azzal, hogy a Mol házon belüli tartotta a hasonló ügyeket, akadályozta, hogy az adóhatóság megtalálja a csaló cégeket, és behajtsa rajtuk az elmaradt adót.

A szabálytalan számlaírásért számlánként 10 ezer forint kötbért róttak ki az alvállalkozóra. A számlacsalásokból befolyó kötbérek nagyságáról hiába kérdeztük a Molt. Forrásaink szerint azonban az biztos, hogy a bevétel egy részéből évente legalább 10 millió forintot – minimum ezer hamis számla ellenértékét – a rendszeresen megrendezett „Az év töltőállomása” verseny díjazására fordítottak.

Az egykori alvállalkozók a 24.hu-nak azt állították, hogy a korábbi években a NAV sem erőltette a szakmai körökben nyílt titoknak számító benzinkúti számlacsalások felgöngyölítését. A nyilatkozók szerint próbavásárlásos ellenőrzésekkel nagyon ritkán találkoztak. Az adóhatóság leginkább a jövedéki terméknek minősülő üzemanyag készletellenőrzésére szállt ki a töltőállomásokra.

Reagált a Mol
A Mol visszautasítja a cikk állításait - fogalmaz az olajtársaság az anyag kapcsán (amely amúgy szintén tartalmaz Mol-reakciót). A cég a jog adta lehetőségek szerint jár el minden olyan ügyben, amikor felmerül a szabálytalanság gyanúja - közlik. Ezen túlmenően minden törvényes lehetőségével él, hogy figyelmeztesse partnereit a további szabálytalanságokkal járó következményekre - írják.
Ha a Mol egy konkrét kutassal kapcsolatban tapasztal ilyet, felszólítja az üzemeltetőt, váljon meg az érintettől. Mivel a töltőállomás munkatársai a partner alkalmazottai, annak felelőssége, hogy ezután miként jár el velük kapcsolatban - fogalmaznak. Azokkal a partnerekkel, ahol a Mol súlyos vagy visszatérő szabálytalanságokat tapasztal, felbontja a szerződést.
A cég szerződésben rögzíti: szigorú eljárásrendjének megfelelően kötbért szab ki mindig, amikor a partner bizonyíthatóan szabálytalanságot követ el. A kötbér mértéke függ például a szabálytalanság súlyosságától és gyakoriságától. Mint bármely, több száz egységből álló hálózatban, időnként itt is előfordulhatnak visszaélések. Ilyen esetekben a Mol belső vizsgálat mellett a szabályoknak megfelelően értesíti az illetékes hatóságokat - írják.