Tavaly ötmilliárd forint veszteséget ért el az állami MVM Magyar Villamos Művek Zrt. – derül ki az állami társaság cégbíróságra leadott papírjaiból. Ez hosszú idők óta az első év, amikor a központi energiacég magyar számviteli elvek szerinti szaldója mínuszba csúszik. Ehhez képest némileg meglepő, hogy az állami tulajdonos a vállalat tartalékai terhére 7,5 milliárd forint osztalék kivonásáról rendelkezett. 2015-ben a cég még 24 milliárdos nyereséget mutatott fel. Akkor az állam 7,8 milliárdot vont ki, az azt megelőző évben viszont semmit. A MVM alaptevékenysége régóta veszteséget mutat, amit viszont rendre jelentősen feljavít a pénzügyi nyereség. Tavaly azonban a végeredmény még így is negatívra jött ki.
Az MVM hatalmas vagyon felett őrködik. Így birtokolja többek között a Paksi Atomerőművet, a Mavir nevű országos alaphálózatot, a központi gázbehozatalért felelős Magyar Földgázkereskedőt és a hazai gáztárolók zömét üzemeltető Magyar Földgáztárolót (MFGT). A csoportszintű forgalom így több mint ezermilliárd forintra rúgott. Igaz, ez közel háromszázmilliárdos visszaesés, ami az áram- és gázárak csökkenésével magyarázható. A csoport mindemellett nyereséges: az érték 15 milliárdról 48 milliárdra ugrott. Áprilisi tájékoztatójukon arra is felhívták a figyelmet, hogy a nemzetközi szabályok szerint kimutatott kamat, adó és leírások előtti (EBITDA) eredmény némi emelkedéssel 111 milliárd lett. Azt is hangsúlyozták, hogy adók és díjak formájában évi 130 milliárdot fizetnek a költségvetésbe.
A szintén már leadott tavalyi adatok tanúsága szerint a 4,4 milliárd köbméter gáz föld alatti tárolására alkalmas MFGT tavaly másfélmilliárd forint nyereséget ért el, amit az MVM teljes egészében felvett osztalékként. Az MVM a Paksi Atomerőműből és a Mavirból hasonlóképp kivonta az előbbinél 8,6 milliárdra emelkedő, utóbbi esetében pedig 14,2 milliárdra csökkenő eredményt. A társaság ez év elején megvásárolta az állami ENKSZ Első Nemzeti Közműszolgáltató felét, ami viszont a tavalyi könyvekben még nem látszik.
Az ENKSZ mindemellett tavaly veszteséget szenvedett el: az 1,2 milliárd forint negatívum a 2015-ös érték duplájára rúg. Az ENKSZ a közhiedelemmel ellentétben ez évig nem tulajdonolt jelentős állami közművagyont. Az országos szolgáltatóvá avanzsált Főgáz ugyanis valójában az állami Magyar Fejlesztési Banké (MFB): az ENKSZ csak a „tulajdonosi jogait gyakorolja”. Noha az MFB közműügyben háttérbe húzódik, megmaradó jogaival él. Így a Főgáz több mint ötmilliárdos tavalyi nyereségéből kétmilliárdot felvett. A lépést lapunk megkeresésére nem indokolták. Az ENKSZ így az elmúlt két év során lényegében a költségvetéstől kapott 15 milliárdot élte fel és a Főgáznak végzett szolgáltatásokat. Az eddig az Égáz-Dégáz területén lakossági gázt szolgáltató GDF Suez Energiát két éve szintén az MFB-irányította Főgáz vásárolta meg és olvasztotta magába.
Ebben alapvető változást hozott ez év eleje, amikor az MVM-től kapott több mint százmilliárd segítségével az ENKSZ már saját jogon, vagyis az MFB kihagyásával vásárolta meg a dél-magyarországi Démász ellátási és vezetéküzletágát. Az ENKSZ a Démászból idén több mint hétmilliárd forint osztalékot vont ki, amit a vásárlás hatásaival indokoltak. Mostani megkeresésünkre a tavalyi veszteséget az ENKSZ a 2015-ös megalakulásuk óta lezajlott jelentős tevékenységbővülés erőforrás-szükségletével indokolta. Mostantól viszont már a sikeres működtetésen a sor.