kőműves;szakmunka;

2017-05-31 19:14:00

Nem szégyen kőművesnek menni

Egyetlen igaz receptje van az ország versenyképessége és a magyar gazdaság javulásának, a tudásalapú felzárkóztatás, amelyhez a szakképzés erősítésén keresztül vezet az út - hangzott el a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ) szerdai rendezvényén, ahol ismét felhívták a figyelmet arra, hogy több tízezer, piacképes tudással rendelkező szakmunkás hiányzik a magyar munkaerőpiacról.

Wimmer István, az MGYOSZ főtitkára emlékeztetett: egy korábbi felmérés szerint a vállalatok 40 százaléka jelezte, a szakképzett munkaerő hiánya nagy fejfájást fog okozni a jövőben. Tóth Istvánné, az Építési Vállalkozók Országos Szövetségének alelnöke ezzel kapcsolatban elmondta, az utóbbi években mintegy 85 ezer ember hagyta el az ágazatot, jelentős részük külföldre vándorolt. Nem egyszerű a helyzet a turizmus-vendéglátásban sem. Mint arra Bándoli Attila, a Turisztikai és Vendéglátó Munkaadók Országos Szövetségének alelnöke rámutatott, az egyik legnagyobb hiány szakácsokból van - mondhatni, a pályaelhagyás és a külföldi munkavállalás unión belül a mi szektorunkban a leggyakoribb.

"Magasan képzett szakemberekre van szükség, akiknek versenyképes, európai béreket kell biztosítani. Jelenleg is százezres nagyságrendű betöltetlen álláshely van Magyarországon, amelyek nagyjából egyharmada szakmunkás állás" - erről Gablini Gábor, az MGYOSZ alelnöke beszélt. Hangsúlyozta: át kell alakítani a gondolkodást a szakképzésről, nem jó, ha a "maradványelv" alapján kerülnek be a diákok. "Aki azt hiszi, hogy például a gimnáziumi férőhelyek lefelezése jóra vezet, az nem érti a problémát" - mondta.

Mindannyian egyetértettek abban, olyan fiatalok kellenek a szakképzésbe, akik főiskolán, egyetemen is megállnák a helyüket. Ehhez azonban a szakképzés presztízsén, társadalmi megítélésén is javítani kell. "Sajnos a szülők nehezen adják a gyerekeiket, közben az osztályfőnökök azzal fenyegetik a diákokat, ha nem tanulnak, kőművesek lesznek" - tette hozzá Tóth Istvánné. Wimmer István lapunknak elmondta, nem tartja jó iránynak a közismereti tárgyak csökkentését a szakképzésben. "Olyan szakemberek kellenek, akik széles látókörrel rendelkeznek, nyelveket beszélnek, jól tudnak alkalmazkodni az újabb kihívásokhoz" - hangsúlyozta.

Az MGYOSZ ősszel országos rendezvénysorozatot indít a szakképzési rendszer fejlesztésére, hogy meghallgassa és összegezze a problémákat, az érintettek (munkaadók, munkavállalók, önkormányzati képviselők, a szakképzéssel foglalkozó intézmények vezetői) bevonásával közös megoldásokat találjon. Emellett a Facebook-on kezdeményeztek párbeszédet a szakképzésben résztvevő fiatalokkal: arra kérik őket, osszák meg tapasztalataikat a Szövetséggel. A kidolgozott javaslatokat a kormány számára is megküldik majd.