hulladék;Brüsszel;Botka;CEU;

2017-06-01 20:29:00

Brüsszelben védte a CEU-t Botka

 Az Európai Unió vezetői nem akarnak kétsebességű Európát. Kényszernek tekintenék, ha kialakulna a magországok csoportja és a szorosabb együttműködésből kimaradó országok pedig a perifériára szorulnának – így foglalta össze kétnapos brüsszeli megbeszéléseit Botka László. Az MSZP miniszterelnök-jelöltje idézte tárgyalópartnereit, akik szerint "mindig azok kiabálnak a többlépcsős integráció ellen, akik miatt egyébként megbomlik az EU egysége."

Botka László csütörtökön találkozott Frans Timmermmans-szal, az Európai Bizottság alapvető jogokért és jogállamiságért felelős első alelnökével, valamint Navracsics Tibor oktatásért felelős uniós biztossal. Tárgyalt Gianni Pittellával, az Európai Parlament szocialista frakciójának vezetőjével és Luca Visentinivel, az Európai Szakszervezeti Szövetség főtitkárával.

A magyar politikus elsősorban szociális kérdésekről, a tagállamok szociálpolitikájának szorosabb összehangolását célzó brüsszeli elképzelésekről tárgyalt a vendéglátóival. Mint elmondta, komoly szándékot tapasztalt arra, hogy európai szintű szabályozás szülessen a tagállamokon belüli és a tagállamok közötti társadalmi egyenlőtlenségek és óriási bérkülönbségek felszámolására. Ez teljesen megegyezik a magyar szocialisták álláspontjával — tette hozzá.

A Frans Timmermans-szal tartott találkozójáról a politikus azt mondta: az alelnök naprakészen tájékozott a magyar ügyekben. "Elmondtam neki, hogy ha kormányra kerülünk, azonnal visszavonjuk a felsőoktatási törvény CEU-t ellehetetlenítő módosítását és véget vetünk a civilek megbélyegzésének. Közöltem azt is, hogy az MSZP és a demokratikus ellenzék a jogállam helyreállításában érdekelt”.

Botka "igazi európai gondolkodású fideszesnek" nevezte Navracsics Tibort, akivel "korrekt és barátságos" találkozót tartott. Rövid tárgyalásukon elsősorban szociális kérdésekről és az európai diákcsere programról váltottak szót. A biztos lapunknak még a találkozó előtt azt mondta, hogy mindig készséggel találkozik a Brüsszelbe látogató magyar politikusokkal.

A magyar újságíróknak tartott sajtótájékoztatóján Botka László – tartva magát a közmédiára meghirdetett bojkottjához – nem engedte a Magyar Televízió brüsszeli tudósítójának, hogy kérdést tegyen fel. A tévéstáb csak a nyilatkozatát rögzíthette, az ezután következő kérdéseket és válaszokat nem.

Ignatieff: több pénzt oktatásra
"Nem gondolom, hogy a CEU körüli vita jó az országnak, a gazdaságnak, a vállalkozói bizalomnak és a felsőoktatásnak. A helyzetet gyorsan rendbe kellene tenni" – jelentette ki Michael Ingatieff, az CEU rektora egy tegnapi konferencián. Az oktatás és a gazdaság kapcsolatáról szólva kiemelte, hogy Magyarországnak többet kellene fordítania az oktatás mindhárom szintjére, ugyanis ez a legfontosabb terület, amelyre érdemes költeni.