Zacher Gábor;Momentán Társulat;drogprevenció;

2017-06-03 07:16:00

Függő játszma

Különleges programot indít a Momentán Társulat és Zacher Gábor toxikológos közreműködésével pedagógusoknak és középiskolásoknak.

Szemléletváltásra, a generációk közötti hatékony kommunikációra és megfelelő mintákra, példaképekre és jövőképre van szükség ahhoz, hogy csökkenthető legyen a szerhasználók száma ma Magyarországon – jelölte ki a főbb irányokat a Momentán Társulat és Zacher Gábor a Függő játszma elnevezésű szakmai délelőttön. A különleges élményalapú módszereket használó drogprevenciós programot első alkalommal rendezték meg az IMPRÓ – kreatív töltőállomáson.

A programot annak érdekében indították, hogy a drogfogyasztással és függőségekkel kapcsolatban olyan tudásbázist, és lehetséges módszertani és megoldási javaslatokat adjon át, melyek a probléma felismerésében és akár kezelésében is aktív segítséget tudnak nyújtani az iskolai nevelők, pedagógusok és a veszélyeztetett korosztály számára.

„A drogfogyasztás, a prevenció esetében fontos meglátni és megérteni egymás motivációit, nehézségeit, gátjait és persze tudni kell ki is beszélni ezeket. Hisszük, hogy az elakadás ebben a kérdésben a kommunikáció nemlétéből és hiányosságaiból is fakad, a klasszikus tabukból. Mi az improvizáció eszköztárát segítségül hívva ezeket a helyzeteket szeretnénk bemutatni, feloldani és lehetőség szerint megoldási kulcsokat is adni a résztvevők számára szakemberek, szakértők bevonásával” – mondta Kiskovács Attila, a Momentán Társulat tagja, a projekt vezetője.

„Nem a kábítószert kell megelőzni, hanem az oda vezető utat” – hangsúlyozta Zacher Gábor, toxikológus. „Ezt ne prevenciónak hívjuk, hanem nevelésnek. Meg kell tanulni együtt élni a drogokkal. Szemléletváltásra van szükség leginkább a felnőttek körében. A legfontosabb dolog, hogy arra neveljük a gyermekeket, hogy tudjanak és merjenek nemet mondani. Ehhez mintákra, példaképekre, értékrendszerre és keretekre van szükség. Mindennek a kulcsa a kommunikáció, hogy hidat tudjunk verni a szülő-gyerek generáció szakadéka fölé. Főleg az olyan témákról mint a drog, amit az egyik oldal tabuként, a másik pedig fétistárgyként kezel” – magyarázta a toxikológus. „Az a legnagyobb baj a kábítószerekkel, hogy 15 évvel ezelőtt ha megkínáltak egy füves cigivel, lehetett tudni, hogy THC van benne, de ma a bizonytalanság van benne” – fűzte hozzá Zacher.

Drogok
Az elmúlt három évben 250 új pszichoaktív szer jelent meg a világban. Az új készítmények 90 százaléka Kínából érkezik a világ különböző pontjaira. Felmérések alapján hazánkban minden harmadik 15-16 év közötti fogyasztott már valamilyen legális vagy illegális drogot. 350 000 hétvégi drogfogyasztó van és körülbelül 20 000 kábítószerfüggő, amelynek a fele marihuána függő. Egy hétvége alatt körülbelül százan kerülnek kórházba szerhasználat miatt. S noha a nemzetközi átlag ennél sokkal rosszabb, mégis a számok megoldást sürgetnek.