Az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának legutóbbi ülésén Pintér Sándor azt mondta: a manchesteri terrorcselekmény után Magyarországon nem emelik a terrorkészültségi szintet, de bizonyos rendezvények biztosítását kiemelten kezelik.
A belügyminiszter példaként emelte ki a budapesti FINA vizes világbajnokságot, a magyarországi Forma-1-es futamot és a nyári Sziget fesztivált.
Molnár Zsolt, a bizottság szocialista elnöke arra kérte Pintér Sándort, hogy a kiemelt biztonsági kockázatú rendezvényekre készítsenek tájékoztatási tervet, ugyanis a magyar és külföldi állampolgárok számára is szükség van egy olyan tájékoztatóra, amely nem pánikkeltő, de tartalmazza a szükséges biztonsági intézkedéseket, teendőket.
Magyarországon évek óta az In-Kal Security Events Kft. biztosítja a legnagyobb, százezreket vonzó szabadtéri fesztiválokat, tömegrendezvényeket. Mint a cég ügyvezetője a lapnak elmondta, a közelmúlt nemzetközi eseményei hatására immár a terrorista vagy terror jellegű támadások megelőzésére, megszakítására, az esetlegesen bekövetkező események következményeinek kezelésére is fel kell készülniük.
Lovas Kázmér Attila elárulta, hogy a legjelentősebb létszámú fesztiválok esetében már tavaly komoly biztonsági fejlesztések valósultak meg. Így például a személyi igazolványok szkennelése után könnyedén megoldható a látogató beazonosítása a belépésre jogosító karszalagokon elhelyezett QR-kód segítségével.
De a rendezvény területén kiépített képi megfigyelő rendszer is azonnali reagálást tesz lehetővé.
A beléptetésnél szintén olyan új technikai eszközöket alkalmaznak majd a biztonsági átvizsgálás során, mellyel az ártó célzattal belépni szándékozó fegyveres, felfegyverzett vagy egyéb támadásra alkalmas eszközzel felszerelt elkövetők kiszűrése megvalósulhat. Itt elsősorban detektorkapukra, fémkereső kézi műszerekre, csomagröntgen berendezésekre és egyéb speciális technikai eszközökre kell gondolni – tette hozzá az ügyvezető.
A biztonsági személyzet vezetőit a robbanóanyagok, robbanószerkezetek bűnös célú felhasználása elleni védelemre is trenírozzák, az állomány pedig úgynevezett „intézkedéstaktikai és intézkedéstechnikai felkészítést” kap, hogy minél hatékonyabban és jogszerűbben tudjon fellépni a támadó szándékú látogatókkal szemben.
A „komplex biztonság” fenntartása érdekében a rendezvényterületen dolgozó valamennyi alkalmazottat fel kell készíteni egy esetlegesen kialakuló veszélyhelyzet lereagálására. Sőt a látogatókat is megfelelően (Facebook, okostelefon, stb.) tájékoztatni kell a rendkívüli események során követendő magatartásról.
Mivel a lőfegyver, robbanóanyag, hideg fegyverek (szúró, vágó eszközök) vagy egyéb, sérülést okozó tárgyak elvileg – a sokrétű előszűrés miatt – nem juthatnak be az esemény helyszínére, elsődlegesen a rendezvény megközelítési és távozási útvonalain kell csökkenteni a támadás kockázatát útakadályok telepítésével, úttorlaszként igénybe vehető járművek készenlétben tartásával.
A drónok világában, illetve vízparti fesztiváloknál emellett fel kell készülni légi, vagy vízi eszközzel történő támadás lehetőségére is.
A nagy létszám és a pánik elkerülése érdekében nem csak a „láthatatlan” és folyamatos biztonsági jelenlét fontos a tömegben, hanem a „demonstratív létszámú formaruhás rendezvénybiztosítás” is - foglalta össze az atv.hu-nak Lovas Kázmér Attila.