letelepedési kötvénybiznisz;

- Újraindul a letelepedési kötvénybiznisz?

Rossz példaként szerepelt kedden a magyar letelepedési kötvényprogram az üzletág legjelentősebb szereplőit felvonultató genfi konferencián – tudósít a Magyar Nemzet. 

Az Investment Migration Forum rendezvényén a világ szinte minden országából képviseltették magukat mindazok, akik az üzleti migráció, vagyis a tartózkodásra jogosító befektetések terén tevékenykednek. A magyar kezdeményezés azért kapott kiemelt figyelmet, mert a szervezők és az iparági szereplők is egyetértettek abban, hogy úgy nem szabad letelepedési programot működtetni, ahogyan az hazánkban történik. Ennek azért van nagy jelentősége, mert a magyar kormány azzal érvel a korrupciógyanús kötvényprogram mellett, hogy más országokban is van hasonló kezdeményezés. Ez abból a szempontból nem igaz, hogy egy állam sem rakott össze olyan programot, amely során az adott ország költségvetése csak veszít az ügyleten. A magyar letelepedési program azonban teljes bukás volt, miután a büdzsét legalább ötmilliárd forintos veszteség érte csak a kötvények után fizetett magas kamat miatt. (A letelepedési állampapírok ugyanis négyszer-hatszor magasabb hozamot fizetnek, mintha színtiszta piaci körülmények között bocsátanának ki ugyanilyen feltételekkel államkötvényt.)

A genfi konferencián a lap munkatársának több, a letelepedési programokban érdekelt ügynökség vezetője beszélt egymástól függetlenül arról, hogy a magyar letelepedési program jövőre újra fog indulni. – Húsz éve vagyok a vízumüzletágban. Teljesen bevett szokás, hogy egy országban, ahol kritikát kap az adott állam letelepedési programja, szüneteltetik, majd az országgyűlési választások után újraindítják – mondta egy neve elhallgatását kérő ciprusi ügynök. – Az ügyfelek szempontjából túl jó a program ahhoz, hogy megszüntesse a magyar kormány – mondta egy másik szakmabeli. Tény, hogy a magyar kormány nem vonta vissza a letelepedési programot lehetővé tevő jogszabályt, csupán annyit jelentett be az Államadósság-kezelő Központ (ÁKK), hogy szünetelteti a kötvénykibocsátást, ami bármikor újraindítható.

Offshore cégek már most 113 milliárd forintot kerestek az üzleten, de ha az elbírálás alatt álló külföldiek is megkapják a letelepedési engedélyt, a bevételük elérheti a 157 milliárd forintot is.

A teljes cikk itt olvasható

Korábban tévé-, rádióstúdióknak helyet adó ingatlanokat, illetve a Magyar Távirati Iroda egyes tudósítói irodáit és üdülőt is átad a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt.-nek – tájékoztatta a Világgazdaságot az MTVA.