Schmidt Mária;’56-os emlékév;'56-os dal;

2017-06-07 17:32:00

Schmidt Mária nem titkolózik tovább a milliárdokról?

Nagyon bízom abban, hogy '56-ot el tudtuk helyezni a magyar emberek szívében - fogalmazott Schmidt Mária történész, az 1956-os forradalom és szabadságharc 60. évfordulójának megünneplésére létrehozott emlékbizottság társelnöke egy sajtóbeszélgetésen. A Terror Háza Múzeum főigazgatója szerint a - botrányairól híres - '56-os Desmond Child-dal hallatlan népszerűséget hozott, majd valamicskét arról is elárult, hogy mire is kötötték el a forradalom 60. évfordulójának lebonyolítására kapott 13,5 milliárdot.

"A cél az, hogy a köztudatban 1848-cal egy szintre, a márciusi ifjak mellé kerüljenek az októberi fiatalok, és nagyon büszke mindarra, amit a kormány által 2015 októberében elhatározott eseménysorozattal elértek. Magyarországon és a világon több mint 230 millió alkalommal értek el embereket, ezen belül minden magyar állampolgár tíz alkalommal találkozott az eseménysorozat valamely elemével' - fogalmazott Schmidt. Az '56-os emlékbizottság társelnöke arról is beszélt, hogy "az MTVA-val, az OTP-vel, a MOL-lal és a BKK-val, a MÁV-val és a Nemzeti Filmalappal kötött együttműködésnek" hála  1910 ingyenes felülethez jutottak, így eddig nem látott módon átfogó megjelenést kapott az emlékév üzenete, de hallatlan népszerűséget hozott Desmond Child Egy szabad országért című dala is.

A közvélemény az '56-os dalról kissé másként vélekedik, kezdve ott, hogy már a megjelenésekor kiderült, hogy a szerző Desmond Child saját dalát plagizálta. Később "Magyarország halszagú címen kezdték gúnyolni a számot, amit - mint korábban kifejtette - Schmidt szerint csak azért támadtak, mert Child meleg.

Schmidt Mária sokáig nem volt hajlandó arról nyilatkozni, hogy mire költötték el a 13,5 milliárdos keretet. Azt mondta: júniusig, az emlékév végéig "felesleges indokolatlanul zavarni a program méltó lebonyolítását".

A Terror Háza vezetője most annyit árult el, hogy a 13,5 milliárd forintos költségvetésből ötszáznál több településen jött létre a helyi hősök tetteire emlékeztető Büszkeségpont. Jelezte, 450 helyi rendezvény, csaknem 230 könyv, száz művészeti produkció, hatvannál több kutatási program kapott támogatást az emlékév forrásaiból, de negyven romkocsma is a hat évtizeddel ezelőtti forradalomra emlékeztetett; 657 településen 1429 esemény volt az emlékév részese, akárcsak azok a képzések, amelyeken 5 ezer pedagógus vett részt.