kormány;védőoltás;szakma;

Illusztráció/Thinkstock

- Agyrém - Így indokolja a kormány, hogy nem lesz ingyenes a védőoltás

Hamis biztonságérzetről és tisztázatlan klinikai hatékonyságról hablatyol a kormány, minden szakmai megalapozottság nélkül egy olyan kérdésben, ami valóban az állampolgárok biztonságát veszélyezteti, és ami ellen semmiféle kerítés nem adhat védelmet. Csak az oltás. Igaz, nem szűnik meg, ám ingyenes sem lesz, vagyis továbbra is csak egyesek engedhetik meg maguknak, hogy védjék a gyerekeiket. 

Az agyhártyagyulladást okozó meningococcus B elleni védőoltást  nem teszi ingyenessé a kormány – tudta meg a Magyar Nemzet a Miniszterelnökség írásbeli válaszából.

Ez megvan? Egy órán át küzdöttek az életéért - Meghalt egy csecsemő

A vakcina oltásonként 27 ezer forintba kerül, így jelenleg a csecsemőjét az agyhártyagyulladás B típusú törzse ellen is védeni kívánó szülőnek 108 ezer forintjába kerül, hogy a védettséghez szükséges négy védőoltást beadják a kicsinek. Egyéves kor felett már elegendő két oltás is, de a gyermekorvosok szerint nem érdemes olyan sokáig várni, mert a statisztikai adatok alapján 4 és 12 hónapos kor között regisztrálják a megbetegedéseket- figyelmeztet a lap. Magyarországon nyilvánvaló, hogy csak a tehetősebb - például kormánypárti politikus szülők, esetleg jóbarát szülők - engedhetik meg maguknak, hogy beadassák gyermekeinek a méregdrága vakcinát, a dolog pedig olyannyira méltánytalan és gyerekellenes, hogy a Magyar Nemzet szabályos ostrom alá vette Lázár Jánost annak kapcsán: nem tervezik-e térítésmentessé tenni az oltást.

Bár a Miniszterelnökséget vezető miniszter korábban azt ígérte, a kormányzat fontolóra veszi, hogy kiterjessze az ingyenes oltások körét, ám végül elvetették az ötletet. Pedig válaszukban is elismerik, hogy a C mellett a B típus a legtöbb gennyes agyhártyagyulladás okozója Magyarországon. A kormányzati indoklás szerint többek közt azért nem kívánják ingyenessé tenni a meningococcus B elleni vakcinát, mert nem szeretnének sem a szülőkben, sem pedig az ellátókban hamis biztonságérzetet kelteni. Ugyancsak az elutasítás indokai között szerepelt, hogy a vakcina szokatlanul gyakran okoz lázreakciót, főleg csecsemőkorban.

A háziorvosok természetesen minden kötelező, ingyenes védőoltás esetén felhívják a szülő figyelmét arra, hogy a gyermek belázasodhat a vakcinától, amire lázcsillapító adható, és az állapot legkésőbb 48 órán belül elmúlik.

A kormányzatnak az egyébként már 2012-ben törzskönyvezett és 2014 óta gyógyszertári forgalomban kapható védőoltás hatékonyságát illetően is vannak kételyei: Az oltás klinikai hatékonysága még tisztázatlan, alkalmazásával kapcsolatban a mai napig kevés a tapasztalat és a nemzetközi ajánlás - képeszt el a Klubrádió által az ügy kapcsán megszólaltatott orvos szerint minden szakmai alátámasztást nélkülöző válasz.