Kossuth Rádió;világvége;Áder;

2017-06-09 10:51:00

Izgalmas reggelre ébredtünk - Áder beszélt a Kossuth rádióban

A korábbi találgatás - miért is nem Orbán beszél péntek reggel a Kossuth Rádióban - már magyarázatot is nyert: a miniszterelnök kevés kivételtől eltekintve, általában kéthetenként szól a népéhez az állami rádión keresztül. És valóban, egy hete megkaptuk a szokásos muníciót, vagyis a hiányérzetet semmi egyéb nem indokolta, mint az a fránya diszkalkulia. (egy hét, két hét...) És hát talán szükség volt arra, hogy az államfő tudassa: "nincs itt a világvége." Merthogy ezt mondta az államfő. 

 És valóban, ez a múlt héten volt...

Node, mit mondott Áder János?

Netalántán beszélt arról, amit összeszorult gyomorral vár több, amúgyis nehezített életű szülő, vagyishogy aláír-e ismét engedelmesen, vagy hajlandó a tisztjéhez felnőve végiggondolni, mit szabadít ismét a társadalomra a fideszes ötletelés, és jelezni, hogy nem kéne?  

Ne már, hol élünk, vagy mi.

Áder János természetesen egy szót sem szólt sem erről, sem más lényeges társadalmi kérdésekről, ellenben - az MTI híradása szerint -  mindenkit megnyugtatott:  nincs itt a világvége azzal, hogy Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke bejelentette országa kilépését a párizsi klímaegyezményből.

Kő a szívünkről.

Az államfő indoklása szerint azért nincs itt a világvége, mert az azt aláíró többi ország ezután is kész tartani magát a vállalásokhoz, ahogyan az Egyesült Államok szövetségi államainak többsége is.  Áder János az ő morális magaslatáról megerősítette: erkölcsileg elfogadhatatlannak tartja Donald Trump döntését, amellyel kapcsolatban jogos és indokolt a kritika, ugyanakkor kiemelte: a párizsi egyezmény többi országának vezetője nemcsak egyértelművé tette a vállalások betartását, hanem fel is akarja gyorsítani a végrehajtási jogszabályok kidolgozását.

Kicsit mintha feszengene a főnök székében

Kicsit mintha feszengene a főnök székében

Mindenképpen továbbmennek a párizsi úton

Az Egyesült Államokban pedig a szövetségi államok többségének, 30-nak a vezetője bejelentette: nem hajlandó elfogadni az elnök döntését, "ők mindenképpen továbbmennek a párizsi úton" - hívta fel a figyelmet Áder János, jelezve: így az a furcsa helyzet állhat elő, hogy az Egyesült Államok úgy is teljesítheti korábban tett vállalását, hogy kilépett a párizsi megállapodásból.

Kiosztja a feladatot

A magyar államfő megjegyezte továbbá, hogy miután az Egyesült Államok várhatóan a finanszírozásból is kivonul, a klímaváltozás elleni küzdelem pénzügyi forrásainak előteremtéséhez a gazdag országoknak, például a G20-csoport másik 19 tagjának mélyebben kell a zsebébe nyúlnia. Ha van politikai szándék, akkor a problémát meg lehet oldani. Ma még ez az eszköz a kezünkben van, ha viszont nem csinálunk semmit, akkor ez az eszköz kiesik a kezünkből, és innentől az elszabaduló klímaváltozásnak és vízválságnak a szenvedő alanyai, kiszolgáltatottjai lesznek - figyelmeztetett.

Javaslatai is vannak a megoldásra

Áder János több javaslatot is tett a klímaváltozás ellen. Ilyen például a fosszilis energiahordozók fokozatos kivezetése az energiarendszerből, amelyben az első lépcső a leállás a szénről - és átállás például a gázra -, majd a szél-, a nap- és a geotermikus energia használata.

( Node, mit olvashattunk két napja a Népszavában? Áder János vélhetőleg nem gyakran forgatja a lapot. Szóval azt írtuk, Ujhelyi István szocialista EP-képviselő érdeklődése, majd tájékoztatása  alapján, hogy  Arias Cañete éghajlat- és az energiapolitikáért felelős uniós biztos szerint: "A Fidesz-rezsim egyedülálló az európai kormányok között abban, hogy visszaélve hatalmi pozíciójával, a szükséges fejlődéssel ellentétes módon jószerivel betiltotta a szélerőművek magyarországi telepítését, a napelemes rendszerekre pedig groteszk különadót vetett ki. Ez egyértelműen ellentétes az európai irányokkal és elvárásokkal.")

Az ilyen kis nüansznyi kötekedéseken átlendülve, Áder János a Kossuth rádióban szorgalmazta a tudományos kutatások felgyorsítását például a környezetbarát, gazdaságos energiatárolás megoldása érdekében. Sürgette emellett a tengeri közlekedés okozta szennyezés kezelését, valamint az erdők irtása helyett erdők telepítését. Igaz, azt is mondta, az atomenergia is felértékelődik.