Publicisztika;Sukoró;Sukoró-ügy;Völner Pál;

2017-06-09 17:02:00

Az államtitkár megdöbbent Gyurcsányék "támadásán"

Az Igazságügyi Minisztérium mély megdöbbenéssel értesült az igazságszolgáltatás elleni DK-s támadásról, és a tárca elkötelezett a bírói függetlenség évszázados alapelve mellett, amely kizárja a büntetőügyben elmarasztaló ítéletet hozó eljáró bírák börtönbe juttatását - közölte a tárca parlamenti államtitkára pénteken, miután a DK koncepciós pernek nevezte a Sukoró-ügyet, és jelezte: börtönbe zárná az ítélet során eljáró ügyészeket/bírákat, valamint Polt Pétert és Handó Tündét.

A Kúria tegnapi jogerős ítélete szerint  három, illetve két és fél év letöltendő börtönbüntetést kapott hűtlen kezelés kísérlete miatt a 2008-as sukorói telekcsere ügyében Tátrai Miklós és Császy Zsolt, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. egykori vezetői.

Varju László, a Demokratikus Koalíció alelnöke csütörtökön, a Kúria Sukoró-ügyben hozott jogerős döntése után arról beszélt, a DK kormányra kerülése után börtönbe záratná a 2008-as sukorói telekcsere ügyében eljáró ügyészeket, bírákat, valamint a legfőbb ügyészt és az Országos Bírósági Hivatal elnökét. Gyurcsány Ferenc, a párt elnöke közösségi oldalán koncepciós pernek nevezve az ügyet azt írta, az elítéltek ártatlanok, "a nyomozó ügyészek, az elmarasztaló ítéletet hozó bírák a bűnösök". Későbbi posztjában jelezte, hogy az elítélt Császy Zsolt a Fidesszel indult a Bibó Szakkolégiumban, és "most azért csukják börtönbe, mert nem vallott rám egy hazug, koncepciós perben. Ahogy Tátrai Miklós se. Becsületes emberek. És ma ez börtönt érdemel. Látogatni fogom őket. Amikor csak lehet. Most ennyit tehetek. De majd eljön az igazság pillanata" - ígérte Gyurcsány a bejegyzésben.

Völner Pál államtitkár a DK reakciójára úgy válaszolt: a tárca "mély megdöbbenéssel" értesült arról, hogy a Gyurcsány Ferenc és a DK nyílt támadást intézett a független magyar igazságszolgáltatás ellen. "Az Igazságügyi Minisztérium elkötelezett a bírói függetlenség évszázados alapelve mellett, amely eleve kizárja ilyenfajta következmények alkalmazását" - írta, hozzátéve, hogy a bírák bebörtönzésével fenyegető nyilatkozat "híven tükrözi a magukat demokratikus ellenzéki erőhöz tartozónak vallók jogállamiságról alkotott felfogását, és egyúttal az általuk ideálisnak tartott jogrendszert". Völner Pál hangsúlyozta: a DK "újra bebizonyította, hogy hazugság az elkötelezettségük a demokratikus és jogállami értékek mellett".

Bírálják a döntést az elítéltek
Tátrai Miklós és Császy Zsolt közleményükben azt írták, az ítélet "méltó lezárása annak a folyamatnak, amelyben politikai megrendelésre készült a vád, és amelyben a politikai irányítás alá került ügyészség jelölte az eljáró bírót. (...) az egész eljárás során lábbal tiporták a védekezéshez fűződő jogunkat, mind az ügyészség, mind a bíróság pártosan járt el."
Úgy vélekedtek, a Kúria a Szolnoki Törvényszék álláspontját tette magáévá, utóbbi célja pedig szerintük "nem az igazság kiderítése, hanem a vádnak megfelelő ítélet meghozatala volt". Véleményük szerint az ügyészség a rendszerváltás óta ebben az ügyben lépett fel először a büntetőjog eszközeivel egy politikai döntés ellen. Közölték azt is, minden hazai és nemzetközi jogi lehetőséget meg fognak ragadni arra, hogy a "szégyenteljes eljárást" semmissé tegyék.