Győrffy Balázs elmondta: a NAK-nál a tagdíjbevallási időszak június 1-től július 15-ig tart, a tagdíj megfizetésének határideje pedig július 31. Hozzátette, hogy a tagság igényeit figyelembe véve a tagdíjfizetési szabályokban évről évre új, a tagok számára kedvező változtatásokat vezet be a NAK, a kedvezmények az idén tovább bővülnek. Példaként említette, hogy ez évtől azok a tagok, akiknek agrárgazdasági tevékenységből származó nettó árbevétele nem éri el a teljes árbevételének 33 százalékát - külön kérelem esetén az 50 százalékát -, kérhetik, hogy a tagdíjfizetési osztályba sorolás csak az agrárgazdasági tevékenységből származó árbevétel alapján történjen. A kedvezmény eddig 20 százalékos aránynál, külön kérelem esetén 25 százaléknál járt.
A kedvezmények ellenére sem valószínű, hogy fizetni szeretnének azok az élelmiszer-nagykereskedelmi vállalatok, amelyeket tudtuk nélkül 2013-ban a kereskedelmi kamarától az agrárkamarához csatoltak. Ezek a cégek tartoznak a tagdíjjal, mert egyik szervezetük szerint nekik senki nem szólt a változásról, ezért késedelmi kamattal együtt kellene befizetniük az elmaradt milliós tagdíjakat. Azért is kifogásolják az eljárást, mert egyáltalán nem folytatnak mezőgazdasági tevékenységet. A kamara azzal védekezett, hogy a jogszabálynak megfelelően, közhiteles nyilvántartásban szereplő, agrártevékenységre utaló bejegyzések alapján állapították meg a fizetési kötelezettséget.
Az érintett cégek mégis mentesülhetnek a befizetés alól, mert a NAK küldöttgyűlése idén májusban határozott arról is, hogy ha a tagságra kötelezett vállalkozás nem végez tényleges agrárgazdasági tevékenységet, és cégiratokból törölteti az erre utaló bejegyzést, ez év július 31-ig megszüntetheti agrárkamarai tagságát, s így mentesülhet akár a megelőző években esedékes tagdíj megfizetésétől is. Nem kizárt, hogy a magyar élelmiszerkereskedelmi-láncok lobbizták ki a számukra is hátrányos szabály módosítását, erre abból lehet következtetni, hogy a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara mellett az őket tömörítő Magyar Nemzeti Kereskedelmi Szövetség is részt vett a döntést előkészítő konzultációkon.