Miután a hódmezővásárhelyi dohánygyáros Sánta János javaslatot készített Lázár János barátjának a dohánybiznisz ideiglenes államosítására, a kormány hamarosan elrendelte a trafikpiac újrafelosztását a csókosai között. A dohánygyáros pontosan tudta miben mesterkedik, a dohánypiac újrarendezésekor a családtagjai, a cég vezetői, és azok családtagjai is jelentős sikereket értek el a koncessziós pályázatokon.
Az orbáni szívességbankból azok vehetnek ki, akik hajlandók oda vissza is termelni. Amikor a Fidesz elhatározta, hogy felépíti a médiabirodalmát, Sánta János kinyitotta a bugyellárisát és hálából a trafik-buliért, 70 millióval bevásárolta magát a Napi Gazdaság kiadójába. Ebből a pénzből csinálták meg az új kormánylapot, a Magyar Időket.
Aligha lehetett a hódmezővásárhelyi dohánygyáros gyerekkori álma, hogy valamikor médiamogul legyen. Nem is kellett sokáig várnia, amint megnyíltak a kormány hirdetési csapjai és feltőkésítették a Magyar Időket, Sánta már vissza is kapta a pénzét, hogy máshol fialtassa. A milliókat a napenergia-piacon fektette be: a Continental dohánycégcsoport címére 2016 nyarán négy napelemes céget (Solarbeam, Solarbelt, Solarbird és Solardeck) jegyeztek be.
Rossz üzlet, gondolhattuk volna... A kormány akkoriban vezetett be büntetőadót a napelemes rendszerekre, s azt is rebesgették, hogy a magánerőművek felesleges áramát sem fogja visszavásárolni az állam.
Lehet, hogy mástól nem, de Sántától megveszi majd. A napokban Orbán Viktor Hódmezővásárhelyen járva arról beszélt, hogy a város környékén a legmagasabb napsütéses órák száma, ezért ott, állami beruházásban, hatalmas állami naperőmű-parkot építenek a közeljövőben.
Tessék kitalálni, ki gyártja majd a napelemeket?