Magyarország;menekültek;Svájc;

Fotó: Matt Cardy/Getty Images

- Egyetlen menekülőt sem küld vissza Magyarországra Svájc

Felfüggesztette a menekültek Magyarországra való visszaküldését Svájc, mivel az ottani feltételeket “nem tartja biztonságosnak” - adja hírül az Euronews.

A Svájci Legfelsőbb Bíróság döntésa alapján bizonytalan ideig akkor sem küldenek vissza Magyarországra egyetlen menedékkérőt sem, ha az Európába való első belépési országa hazánk volt, mivel “erős humanitárius és jogi kétségek” merültek fel az ország menekültekkel szembeni bánásmódja miatt. A svájci hatóságok szerint nincs rá garancia, hogy ha a menedékkérőt visszaküldik Magyarországra, ott ügyében tisztességes döntés születik, igazságos eljárásban lesz része és megkapja a neki járó segítséget.

Az ítélet precedens-értékű: a pert egy fiatal kongói menekült férfi indította, hogy megtámadja a svájciak döntését, miszerint visszadeportálják a belépési országába, Magyarországra. A dublini egyezmény értelmében az uniós tagállamoknak jogában áll a nála menedéket kérőket visszaküldeni az első uniós tagországba, ahol regisztráltak. Bár Svájc nem tagja az uniónak, de szintén aláírta a dublini egyezményt – a bíróság most mégis úgy döntött, Magyarország nem biztonságos a menedékkérők számára.

A tranzitzónákkal van a legfőbb gond

A bírák indoklásukban azt írták: aggasztónak tartják a magyar parlament által márciusban elfogadott törvényt a tranzitzónák és a konténerszállások kialakításáról, melyekben a menedékkérőknek előre be nem látható ideig, néha hónapokig-évekig kell maradniuk, míg várják, hogy ügyükben döntés szülessen. Az ENSZ menekültügyi biztosa már márciusban úgy nyilatkozott: Magyarország ezen lépése jogsértő mind az uniós, mind a nemzetközi jog szempontjából, a menedékkérők automatikus őrizetbe vétele és tranzitzónákba zárása elfogadhatatlan.

Az Index hétfőn megjelent cikke szintén embertelen körülményekről számol be két, a tranzitzónából inkább Szerbiába önként visszatérő családot, illetve a Helsinki bizottság képviselőjét és az UNHCR magyar sajtósát idézve.

“Csak négy kanál bébiételt kaptunk naponta. Hiába kértünk, nem adtak többet. Ha éjjel felsírt a gyerek, mert éhes volt, akkor szólni kellett a rendőrnek, az szólt az illetékesnek, aztán papírokból kikeresték a gyerek nevét. Hosszú procedúra volt, a gyerek folyamatosan sírt. A végén kaptunk még két kanál tápszert, de mondták, hogy akkor másnap délig viszont nem kérhetünk” – mondta el a cikk egyik interjúalanya. A Helsinki Bizottság képviselője szerint “volt olyan nő, akit bilincsben vittek orvoshoz, de mivel nagy volt a hasa, nem hátul, hanem elöl bilincselték össze a kezét.”

Mindeközben, aki segíteni próbál, mert szorult bele némi emberség,  az ellen hadjáratot indít a Fidesz-propaganda.

 Támadás alatt a Migration Aid - tudatja a szervezet a közösségi portálon. 

2017. június 12-én a Magyar Idők elnevezésű propagandaoldal cikket jelentetett meg az alábbi címmel: Átláthatatlanul működik a Soros-féle Migration Aid. Ennek a cikknek a tartalmát a nap folyamán több kormánypárti propagandaoldal is átvette. Ha fontos lett volna számukra, hogy valós információkat közöljenek, vagy legalább látszólag az újságírás szakmai követelményei szerint járjanak el, nyilván vették volna a fáradtságot, és bennünket is megkérdeznek a weboldalunkon felsorolt sok elérhetőségünk valamelyikén. Nem tették, ezek szerint sem a szakmai etika, sem a valóság nem volt szempont a cikk megírásakor.

A szervezet honlapján sorra veszi, és cáfolja a Fidesz-kormány propagandájának pitbulljaként működő "sajtó" állításait. 

Észak-Koreába indult ismét az amerikai kosaras sztár, Dennis Rodman. Az amerikai sportoló azon kevesek egyike, aki találkozott Kim Dzsong Unnal, sőt, kifejezetten „jó barátságba” keveredett az észak-koreai vezetővel. A CNN tudósítója a pekingi nemzetközi repülőtéren látta a kosarast, Rodman azonban nem volt hajlandó kérdésekre válaszolni. Phenjanban megerősítették, hogy a sportoló Észak-Koreába tart. Washington és Phenjan között rendkívül feszült a viszony, Észak-Koreában négy amerikait tartanak fogva.