Főgáz;ENKSZ;

FOTÓ: Népszava

- Az ENKSZ megkapja a Főgázt

Az új nevén NKM Nemzeti Közműveknek hívott ENKSZ Első Nemzeti Közműszolgáltató tulajdonosai közé a Magyar Állam és az MVM mellé belép az MFB is - derül ki a nemzeti közmű keddi közleményéből. Az MFB nem pénzzel, hanem magával a tulajdonában lévő Főgázzal száll be: a fővárosi gázcéget "apportálja" az NKM-be. Így az MFB az NKM résztulajdonosává válik, az NKM pedig a Főgáz tulajdonosa lesz. Közlésük szerint ezután az MVM 50 százalékos tulajdoni aránya megmarad, a fennmaradó 50 százalékon pedig a Magyar Állam és az MFB osztozik, meg nem jelölt arányban. Az új szerkezeti felépítés "lehetővé teszi a piaci alapokon megszervezett, hosszú távon fenntartható módon működő és az ellátás biztonságát fokozó nemzeti közműszolgáltatási rendszer továbbfejlesztését" - írják. A Főgáz látja el jelenleg gázzal az összes, 3,4 millió hazai háztartást (de továbbra is csak a fővárosi gázrendszert üzemelteti). A jelenleg Dél-Magyarországot árammal ellátó, az ENKSZ által ez év elején megvásárolt Démász nemrég szerzett jogot akár az összes, 4,5 millió hazai háztartás áramellátására. (Ez csak egy lehetőség, mert egyelőre a meglévő szolgáltatók is maradnak.)

Az ügy előszelét az a Magyar Közlöny hétfői számában megjelent közlemény jelentette, mely szerint az MFB-től az ENKSZ-hez kerül a Főgáz, amit a kormány "nemzetstratégiai jelentőségűnek" minősít. E jelzőnek különösebb értelme nincs: pusztán arra szolgál, hogy a kabinet a valami miatt sürgető ügyleteket kivonja az egyébként szokásos engedélyeztetési körökből. Az indoklás erős hasonlóságot mutat az NKM-közleményével, vagyis a fideszes rezsiharc friss kommunikációs paneljével van dolgunk. Eszerint Orbán Viktor "a földgáz energia közszolgáltatási tevékenységet végezni kívánó, piaci alapokon megszervezett, hosszú távon fenntartható módon működő és az ellátás biztonságát fokozó nemzeti közműszolgáltatási rendszer megszervezésére" miatt tartotta fontosnak a kiemelést. (Hol van már a "nonprofit állami közmű"...?)

Megjegyzendő: az elmúlt évek során az állami berkeken belül viharos tulajdonosi változásokat megélt Főgáz felett két éve már az ENKSZ "gyakorolja a tulajdonosi jogokat". A fővárosi gázvezetékrendszert kezelő, tavalyig csak Budapest gázellátását végző Főgáz 49 százalékát a 2014-es választások előestéjén vette meg az állami MVM a német RWE-től 41 milliárdért. Röviddel ezután az MVM tulajdonosa, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő a fennmaradó 51 százalékot is megvásárolta a Fővárosi Önkormányzattól, hasonló összegért. A kulisszák mögötti boxmeccsek hatására ugyanazon év végén a két, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) felügyelete alá tartozó cégtől a Főgáz-csomagot megvette az akkor a Miniszterelnökség alá tartozó MFB. A százmilliárdos értékű gázvállalat vételárát az állami bank nem árulta el.

A tulajdonosi jogokat már akkor a szintén a Miniszterelnökséghez tartozó ENKSZ gyakorolta a Főgáz felett. Az ENKSZ közleményekben és hirdetésekben fura nyelvi leleményekkel hidalta át, hogy ugyan irányítja, de nem birtokolja a Főgázt. Az MFB nem volt feltűnő tulajdonos. Igaz, idén, élve jogával - szakmai indoklás nélkül - kivont kétmilliárd forintot az egyre szebb nyereségeket felmutató Főgázból. Eközben a Főgáz vált az országos lakossági ellátás felelősévé, az MFB és az ENKSZ átkerült az MVM-et eddig is felügyelő NFM-hez, az ENKSZ fele az MVM-é lett, így az MVM állta azt a több mint százmilliárdot, amibe az ENKSZ-nek az általa megvett Démász került.

Szakértők logikus lépésnek nevezik, hogy az ENKSZ ne csak látszólag, hanem ténylegesen is a Főgáz tulajdonosa legyen. Az "apport" ráadásul nem is kerül pénzébe.

Az Országgyűlés alkotmányellenességet idézett elő azzal, hogy nem szabályozta a szabadságvesztésre átváltoztatott pénzbüntetés végrehajtásának elévülését; a mulasztást év végéig pótolnia kell - mondta ki az Alkotmánybíróság (Ab) kedden kihirdetett határozatában.