Oroszország;USA;Rex Tillerson;

2017-06-13 22:25:00

Tillerson: javítani kell az amerikai-orosz viszonyt

Rex Tillerson amerikai külügyminiszter szerint az amerikai-orosz kapcsolatok mélyponton vannak, ám az amerikai kormányzat célja, hogy javítson ezen. Az amerikai diplomácia vezetője a szenátus külügyi bizottságának meghallgatásán beszélt erről kedden. 

A miniszter kifejtette, hogy az amerikai-orosz viszony "minden idők legmélyebb szintjén" van, de az amerikai kormányzat célja e viszony stabilizálása és javítása. Hangsúlyozta, hogy Washington "nem tenne semmi olyat, ami elzárná a további kommunikáció lehetőségeit" Moszkvával.

Tájékoztatta a szenátorokat arról is, hogy - mint fogalmazott - "néhány területen együttműködünk, s meglátjuk, hogy ez jó alap lesz-e arra, hogy helyreállítsuk a munkakapcsolatot az orosz kormánnyal. Ez a mi érdekünk is lenne". Tillerson hozzátette, hogy Szíria ügyében komoly erőfeszítések történtek. Ahogyan fogalmazott: "a Szíriában történő együttműködésre irányuló erőfeszítések jó úton haladnak".

A miniszter szólt Észak-Koreáról, Kínáról, Kubáról és védelmébe vette a Trump elnök javasolta külügyminisztériumi átalakítások tervét is. Észak-Koreáról szólva leszögezte: egyetért James Mattis védelmi miniszterrel abban, hogy jelenleg a világ biztonságára a legnagyobb veszélyt Észak-Korea nukleáris programja jelenti.

Elmondta, hogy Washington Kínával és Oroszországgal együttműködve azon dolgozik, milyen további gazdasági szankciókkal lehetne nyomást gyakorolni Phenjanra. Konkrétan a nyersolaj és a fűtőolaj utánpótlása megszüntetésének lehetőségét említette. Közölte, hogy Észak-Korea napirenden lesz a jövő héten kínai tisztségviselőkkel tartandó megbeszélésein, s leszögezte: "Kína láthatóan tett már lépéseket". Hiányolta viszont ez ügyben a nemzetközi együttműködést és szankciókat helyezett kilátásba az Észak-Koreával gazdasági kapcsolatokat fenntartó országok ellen.

A miniszter megerősítette, hogy Otto Warmbier, az Észak-Koreában 15 évi börtönre, illetve kényszermunkára ítélt amerikai egyetemista úton van hazafelé az Egyesült Államokba, ám nem kívánta kommentálni azt az amerikai sajtóban elterjedt információt, miszerint a diák kómában van, s lényegében ezért bocsátották szabadon. Tillerson csupán azt szögezte le, hogy Warmbiert a washingtoni külügyminisztérium egyeztetései nyomán bocsátották szabadon.

A miniszter bírálta Kubát is, s leszögezte, hogy Havannának immár "foglalkoznia kell az emberi jogi kihívásokkal". Bár hozzátette: megítélése szerint a jobb amerikai-kubai viszony "pénzügyi támogatást" jelent a karibi szigetországnak.
Donald Trump elnök várhatóan pénteken vázoljaaz amerikai kormányzat új Kuba-politikáját.

Rex Tillerson a meghallgatáson védelmébe vette a külügyminisztérium - jelentős költségvetési csökkentésekkel és létszámcsökkentésekkel járó - tervezett átalakítását is. Mint fogalmazott: szó sincs arról, hogy a külföldi segélyprogramokra fordított összegek csökkentése kárt okozna az Egyesült Államoknak, a kormányzat mindösszesen hatékonyabbá szeretné tenni ezeket a programokat. A miniszter közölte, hogy a külügyminisztérium teljes átszervezése év végére várható, a külföldi segélyprogramok áttekintése pedig folyamatban van.