Nyíregyháza;

- Síri csend a LEGO-center körül - Nyíregyházán még "nem állt össze"

Nyíregyházán egyelőre hírét sem hallották, Zuglóban viszont túl vannak az első lépésen: a XIV. kerület vezetése felvette a kapcsolatot a licenctulajdonos céggel annak érdekében, hogy Legoland, vagyis a dán gyár gyermekjátékait megidéző témapark épülhessen Rákosrendezőn, a vasúti vágányokat körbeölelő rozsdaövezet helyén. A barnamezős beruházás egyelőre csak ábránd, de van realitása, hiszen a budapesti Vidám Park évek óta zárva van, és sehol a régióban nem működik olyan létesítmény, amely összehasonlítható lenne a nyugat-nyugat-európai korszerű témaparkokkal.

Zuglói Legoland-álom

Mint a búvópatak, úgy bukkan fel időről időre a terv: Zuglóban Legoland-et kellene építeni. Mi legutóbb Karácsony Gergelytől, a Párbeszéd kerületi polgármesterétől hallottuk, amikor összefutottunk vele a Népszava szerkesztőségének is otthont adó Jókai utcában. Akkor már túl voltunk a nyíregyházi Legoland-projekt hirtelen felvillanásán és elhalványulásán, a zuglói tervről pedig a futó beszélgetés nyomán is kiderült hogy a XIV. kerület nem légvárat épít: évek óta tervezgetik a rákosrendezői rozsdaövezet rehabilitációját, és a legkiforrottabb elképzelésük éppen egy családi élménypark - adott esetben egy Lego-város - kialakítása.

Ábrándnak tűnik, de van benne rendszer. Mióta a ligeti vurstli bezárt, a Városligetből bántóan hiányzik egy vidámpark. És nem csak a Városligetből, hanem az egész régióból – Bécsnek van vidámparkja, de össze sem vethető a kontinens nagy élményparkjaival, a környező országokban pedig nincs más hasonló attrakció.

A Legoland – az eredeti, a dán cég billundi székhelyén lévő létesítmény tapasztalataiból kiindulva – sokkal több egy egyszerű vidámparknál. Billund egy mindössze hatezer lakosú kisváros, ehhez képest a Legoland-nek tavaly 1,6 millió látogatója volt (összehasonlításul: a pesti vidámparknak a bezárás előtti utolsó teljes évben 300 ezer). A családos vendégek tavasztól őszig folyamatosan jönnek, működésben tartva a semmi közepén álló városka idegenforgalmát és repülőtereit. A település Koppenhágától és Hamburgtól egyaránt kevesebb mint 200 kilométerre van, ami nagyjából megegyezik a Budapest-Pozsony távolsággal, de a marketingesek nyilván úgy számolnak, hogy ha Budapesten lenne Legoland, akkor az összes magyar nagyvároson túl Bécs, Kassa, Arad, Temesvár, Kolozsvár, Ljubljana, Belgrád, Újvidék és Zágráb is a vonzáskörzetébe tartozna.

A Legoland nem klasszikus vidámpark, hanem ún. témapark: a legózás közös élményét igyekszik feleleveníteni és átélhetővé tenni a vendégekben, kifejezetten arra a tényre építve, hogy a hatvanon inneni európaiak közül szinte mindenki ismeri a dán építőjátékot. Tény, hogy a billundi Legoland-ben van többféle hullámvasút, meg szellemkastély, de van például a repülőkiképző bázis is szimulációs robotokkal, meg rengeteg olyan kreatív játszóhely, amelyhez a Lego adta az ötletet (összesen több mint 60 kipróbálnivaló egység található benne – a ligeti vidámparkban 34 volt). Nem nagy, mindössze 3,8 hektár, de így is két napos programot kínál: egyetlen nap alatt – a sorbanállásokat is beleszámítva – lehetetlen végigjárni. Amúgy pedig munkaadónak sem utolsó: összesen közel ezer billundi és környékbeli munkahely kapcsolódik a létesítményhez.

Zugló egyelőre „csupán” egy könnyen megközelíthető, jó adottságú, de jelentős átalakításra szoruló területet tud felkínálni – meg azt a hatalmas piaci rést, amely a vidámpark bezárásával tovább nőtt, és amelyet előbb-utóbb valaki biztosan be fog tölteni.

Hargitai Miklós

Mielőtt tegnap a jövő költségvetést elfogadta volna a Ház kormánypárti többsége, több ponton módosítottak az idein is. Még idén változhatnak a 2018-as számok is.