Egy darabig ez működött is, mivel a magas fogyasztás ösztönözte a gazdaságot. De gyorsan közeleg az igazság pillanata. A brit jegybank, a Bank of England friss adatai szerint a bérek növekedése nem tart lépést az inflációval, azaz a reáljövedelmek visszaesnek. Ha folytatódik a tendencia, hamarosan sokan rádöbbennek, hogy vissza kell fogniuk a családi költekezést, s gondot okoz majd, hogy törlesszék adósságaikat. A lakossági fogyasztás visszaesése pedig nehezíti a gazdaság helyzetét.
A magyar származású amerikai milliárdos saját elméletére, a „reflexivitásra" hivatkozva azt jósolja, hogy gyorsan közeleg a fordulópont. A gazdasági realitás világossá teszi a politikai realitást: a Brexit káros Nagy-Britanniának és káros az egész Európai Uniónak. A kárt már nem lehet jóvátenni, de az emberek még meggondolhatják magukat. Ez a folyamat láthatóan elkezdődött – vélekedik Soros György a Project Syndicate számára írt cikkében.
Soros azt tanácsolja Theresa May brit kormányfőnek, ha meg akarja tartani a posztját, akkor változtasson a hozzáállásán. Ha a Brexit-tárgyalásokat békülékeny hangnemben folytatják, sikerülhet olyan megállapodást kötni Brüsszellel, hogy Nagy-Britannia az egységes piac tagja marad mindaddig, amíg az elválás hosszadalmas jogi procedúráját lefolytatják. Ez nagy megkönnyebbülés lenne az EU-nak, amelynek büdzséjén hatalmas lyukat üt a britek távozása.
Ez nyerő-nyerő szcenárió lenne – írja. Az amerikai-magyar tőzsdeguru szerint a válási folyamat akár öt évig eltarthat, s ha minden jól megy, a két fél akár az újraházasodás mellett is dönthet, mielőtt még elválnának.