IKEA;Jahn Ferenc Dél-pesti Kórház;dolgozók;

- Nem az Ikea az egészségügy gyilkosa

Nem az új IKEA áruház csábereje, hanem a nyári festés miatt csukták be a Jahn Ferenc kórház egyik belgyógyászati osztályát - jelentette ki Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyért felelős államtitkár szerdai, a költségvetésről szóló sajtótájékoztatóján. Hozzátette: álhírnek tartja az állítást, miszerint a nővérek és az ápolók tömegével mondtak fel a fővárosi kórházban, hogy egy bútoráruházban dolgozzanak. Hasonlóan vélekedett a kórház főigazgatója is, aki lapunknak küldött válaszában azt írta: jelenleg három osztályon, a neurológián, a kardiológián és egy belgyógyászaton zajlik tervezett karbantartás és felújítás.

Most akkor tömegével mondtak fel ápolók és nővérek vagy sem?

A Hír TV számolt be kedden este arról, hogy tömegével mondtak fel ápolók és nővérek a Jahn Ferenc Dél-pesti Kórházban, ezért a kórház osztály bezárásra kényszerült. Ónodi-Szűcs Zoltán kérdésünkre: azt mondta nem tud osztálybezárásról beszámolni, a dolgozói fluktuáció pedig nem haladja meg a szokásosat. Az intézmény nem is jelezte, hogy ne tudná ellátni a területét. Amikor többen azt firtatták a teremben, hogy ha minden rendben van, miért nem engedik be az újságírókat az intézménybe, miért nem válaszol a kórház főigazgatója a kérdésekre, az államtitkár azt mondta: ő sem tudja, de utánanéz.

Lapunk hiába kérdezte, az IKEA Lakberendezési Kft. képviselőjét, igaz-e a hír, hogy több egészségügyi dolgozót is átvettek a kórházból, csak azt közölték: nem mondhatnak semmit arról, hogy jelenlegi munkatársaik korábban hol dolgoztak. Ellenben beszéltek a bérekről. Az áruházi, teljes munkaidőben dolgozó, nem vezető beosztású alkalmazottaik átlagos bruttó alapbére 202.000 forint. A teljes IKEA Lakberendezési Kft. esetében az összes munkavállalót figyelembe véve ez az összeg 270.000 forint. Ezekre az összegekre jönnek a pótlékok, így például nemcsak vasárnapra, de szombatra is fizetnek többletbért. A juttatási rendszer része az ONE IKEA éves bónusz, a bérlettámogatás, az étkezéshez való hozzájárulás, és a nyugdíjprogram is.

Ehhez képest az egészségügyben rosszabbak a kondíciók

A Független Egészségügyi Szakszervezet(FESZ) a közelmúltban mérte egy online kérdőívvel, hogy mennyit keresnek a szakdolgozók. Soós Adriana, a szervezet elnöke lapunknak elmondta: e felmérés szerint a többségében magasan képzett, és hosszabb ideje a szakmában dolgozók átlagos főállásúak keresete, túlórával és műszakpótlékokkal együtt nettó 175 095 forint. A szakszervezeti vezető beszélt arról is, hogy ezért a 175 ezer forintért a szakdolgozók átlagosan heti 50-60 órát dolgoznak. A FESZ elnöke azt is mondta, hogy az ágazati béremelés eddig nem érte el a célját, mert a felmérésükre válaszolók nagy többsége úgy vélte: a munkahelyén nincs elég szakember. És minden ötödik válaszadó azt tervezte, hogy elhagyja a pályát.

Arra továbbra sincs egyértelmű bizonyíték, hogy mi vezetett a dél-pesti kórház belgyógyászatának becsukásához, de ha az IKEA-ás és a kórház béradatait összevetjük, nagyon is érthető lehet ha valaki az imbuszkulcsos áruházat választja.

Többet ígérnek

Jövőre 221,7 milliárd forinttal több jut egészségügyre, mint ebben az évben – közölte Ónodi-Szűcs Zoltán a múlt héten elfogadott 2018-as költségvetésről szóló törvénnyel kapcsolatban. Az összeg egyik része, 178,3 milliárd forint az E-Alapban, míg 42,8 milliárd forint a szaktárca költségvetési fejezeteiben van. A többlet legnagyobb hányada bér, idén több mint 81 milliárd forinttal költenek többet bérre, mint korábban, jövőre pedig 55 milliárd pluszforrás áll rendelkezésre erre a célra. Az államtitkár úgy ítélte meg, hogy a jövő évi költségvetéssel a 2010-ben megörökölt lemaradásokat próbálják meg felszámolni.

Orbán Viktor miniszterelnök azt mondta: néhány kivételes államférfiúnak, Horthy Miklós kormányzónak, Bethlen István miniszterelnöknek és Klebelsberg Kuno miniszternek köszönhető, hogy az elvesztett világháború, a vörösterror 133 napja és a trianoni diktátum roppant súlya alatt mégsem temetett minket maga alá a történelem.