Dallas;Állatkert;fürdőzés;gorilla;Zola;

2017-06-25 19:00:00

Lenyűgöző, elképesztő videó Zola, a gorilla fürdőzéséről

A felvétel végigfutott szinte valamennyi neves hírmédián, közreadta a CNN és a BBC is. És vajon miért lett olyan népszerű? Mert vicces, szórakoztató? vagy mert: döbbenetesen emberi? Valójában engem személy szerint egyre növekvő szorongással töltenek el azok a közösségi portálokon is sűrű gyakorisággal előbukkanó felvételek, amelyeken a legkülönfélébb állatokról derül ki, mennyire emberies érzelmekre, intelligenciára, viselkedésre, életöröm, szeretet kimutatására képesek, miközben még mindig nincsenek törvényekbe vésve az emberiség által ratifikált egyetemes jogaik. Olyanfajta jogok legalább, mint amilyeneket Desmond Morris etológus szorgalmazott már sok-sok évvel ezelőtt. 

Lézetik ugyan egy Állati jogok egyetemes nyilatkozata, ami először 1978. október 15-én hangzott el Párizsban, az UNESCO épületében, de ez semmire sem kötelez.

Merthogy mit látunk ezen a felvételen is? Egy állatot? És mit jelent (jogilag) hogy állat...? (mégha a megtisztelőnek szánt emberszabású melléknévvel is láttuk el)  

Talán az az egymillió ember, aki ezidáig megnézte a felvételt, vagy legalább egy részük azóta is töpreng ezen. Csatlakozzanak.

(A felvétel a Dallas Zoo-ban készült, a 14 éves síkvidéki gorillának, Zolának raktak ki egy gyerekeknek készült fürdőmedencét.)

 A gorilla fejlődési vonala mintegy 7 millió éve vált külön az emberekétől (és a csimpánzokétól). Két fajuk a nyugati gorilla (Gorilla gorilla) és a keleti gorilla (Gorilla beringei). A nyugati gorillák Nyugat- és Közép-Afrika trópusi esőerdőiben élnek Nigériától Kongóig, míg a keletiek Közép- és Kelet-Afrika egyes területei (Kelet-Kongó, Ruanda, Uganda) esőerdeiben. A hegyi gorillák, amelyeket Dian Fossey és a róla készült Gorillák a ködben című életrajzi film tett híressé, a keleti gorillák egyik alfaja (Gorilla beringei beringei). - Wikipédia