Donald Trump;beutazási tilalom;

Trump téved - Nem egyhangúan döntött a legfelsőbb bíróság

Donald Trump győzelmet ünnepelhetett tegnap: az amerikai legfelsőbb bíróság felülbírálta egy kaliforniai fellebbviteli bíróság ítéletét, s részlegesen engedélyezte a 45. elnök második, módosított utazási tilalmának életbe lépését. Hat muszlim többségű állam – Irán, Jemen, Líbia, Szíria, Szomália és Szudán – polgárai ideiglenesen nem utazhatnak be az Egyesült Államok területére, kivéve, ha rokonuk él ott, illetve valamilyen intézménnyel kapcsolatban állank. Ez azt jelenti, hogy akik diákvízummal rendelkeznek, felvették őket valamelyik amerikai egyetemre, vagy állásajánlatuk van, továbbra is akadály nélkül beutazhatnak. Akiknek viszont nincs ilyen „jóhiszemű” indokuk, s még nem jártak az Egyesült Államokban, azoknak a beutazását 90 napra, a muszlim menekültekét 120 napra felfüggesztik. A tilalom 72 órán belül lép életbe, rendelkezett a legfelsőbb bíróság.

Trump első utazási tilalmát január 27-én hozta meg, akkor hét országra, az előzőek mellett az Egyesült Államokkal jelenleg szövetséges Irakra is vonatkozott. Előzetes értesítés nélkül léptették életbe, így hatalmas káoszt okozott a világ repülőterein. Több amerikai bíróság is felfüggesztette az elnöki rendeletet. Másodszorra, márciusban már jobban előkészítve, s hat országra korlátozva jelentették be a tilalmat, de a bíróságok ismét elmeszelték, azzal az indoklással, hogy a muszlim vallásúakkal szemben diszkriminatív. A Trump-kormányzat elfogultsággal vádolta meg a bírákat, akik a muszlimok beutazási tilalmának országos felfüggesztését elrendelték, mivel közülük többen Bill Clinton vagy Barack Obama kinevezettjei voltak.

Korábban a Fehér Ház nem fordult a legfelsőbb bírósághoz, mivel hiányzott az egyik bíró. Miután azonban Trump kijelölte a tavaly elhunyt Antonin Scalia bíró utódát, s Neil Gorsuch kinevezését a szenátus is jóváhagyta, ismét konzervatív többségű lett a kilenc tagú taláros testület. A kilencek elfogadták a kormányzat érvelését, miszerint a terrorizmus elleni harc miatt szükséges a beutazók alapos ellenőrzése, ugyanakkor jelentősen korlátozták az elnöki rendelet érvényét. Októberben a bíróság napirendre veszi a beutazási tilalom ügyét.

Az elnök Twitteren üdvözölte a szerinte „egyhangú” döntést. „Hálás vagyok a 9:0-ás ítéletért, őrizzük meg Amerika biztonságát!” – írta. A dolog szépséghibája, hogy a bírák nem szavaztak, három konzervatív bíró, köztük az „új fiú”, Neil Gorsuch külön-külön indoklásban közölte, hogy ők a teljes beutazási tilalmat életbe léptetnék. A bíróság egyetértett abban, hogy a kormányzatnak időt kell adni a beutazások szigorúbb ellenőrzési rendszerének kidolgozására.