Emmanuel Macron;Edouard Philippe;

2017-06-29 07:31:00

Veszélyben Macron víziója

A hét végére talán eloszlik a köd, és Párizsban kiderül, mi robbantotta ki azt a kormányzati konfliktust, amely miatt egy sor tárcavezetőt kellett meneszteni Edouard Philippe kabinetjéből.

Csak rövid ideig élt Emmanuel Macron és Francois Bayrou érdekházassága, az igazságügyi miniszter centrista pártja, a MoDem ugyanis múlt héten visszavonta minisztereit a kabinetből. Az azonban, hogy mi vezetett a szakításhoz, csak most kezd körvonalazódni.

Az első reakciók azt sejtették, hogy kolosszális kormányzati korrupcióra derült fény, ez volt az izgalmak valódi oka. A Le Monde akkor azt írta, hogy Párizs „balkáni szintre” süllyedt a korrupcióban, s egy klubba került Romániával és Bulgáriával. A parlamentbe jutott pártok képviselőinek állítólag az ötöde különböző összegekkel tömte kevésbé tehetős családtagjait, akik jobbára ebből, vagyis kizárólag állami forrásokból éltek. Egyes politikai körök azt sugallták, hogy ez lehetett Bayrou pártjának a „vétke”.

A botrány kirobbanása után sokan hitetlenkedtek, hiszen Bayrou éppen arról volt híres, hogy igazságügyi miniszterként erős terveket dolgozott ki a korrupció radikális és gyors fölszámolására. A Macron-rezsim mintegy második embereként azonnal hozzá akart látni a munkához, az új államfő teljes egyetértésével. Mások azonban ettől eltérően értelmezték a történteket.

A Le Figaro szerint Bayrou kétségtelenül nagy kaliberű és sokra hivatott államférfiú – három ízben pályázott az Élyseé-palota bevételére – de minden alkalommal alulmaradt. Koronát szereznie nem sikerült, bár erre az esélyei eleve csekélyek voltak, ezért úgy döntött, „királycsináló” lesz, támogatja Macront, megelégszik a másodvonalbeli szereppel, s onnan irányítja majd a korrupció kiirtását. De egyhamar kiderült, Macron elsöprő győzelemre számíthat. Az új elnök azonban nem törekedett a totális győzelemre a parlamenti választáson, nem lebegett célként előtte a kétharmados többség, beérte az egyszerűvel. Így Bayrou pártja, amely pártszövetségben indult a voksoláson a Macron által fémjelzett LREM-mel, a törvényhozásban önálló frakciót alapított, s annak harmadik legnagyobb ereje lett.

Bayrou azonban nem érte be ezzel a helyzettel, és összeakasztotta a bajszát Macronnal, a MoDem miniszterei távoztak. Nagy kérdés, milyen következményekkel jár mindez. Akadnak olyan elemzések, amelyek szerint rövid távon ugyan kellemetlenséget jelent mindez Macron számára, de hosszabb távon nem jár vele rosszul. Már előzőleg is több jele volt ugyanis annak, hogy Bayrou sok fejfájást okoz még Macronnak, így viszont még azelőtt megszabadult tőle, hogy bármi baja származott volna belőle. A MoDem kiválása nem is rázta meg Macron népszerűségét, amely 64 százalékos, de Edouard Philippe miniszterelnöké is csak alig néhány százalékkal alacsonyabb

Megkönnyebbülés vagy válság kezdete?
Francois Bayrou és Emmanuel Macron kormánya között már hetek óta feszült volt a viszony. Erről az elnök pártjából számos névtelen forrás nyilatkozott a sajtónak – emlékeztet Lucy Williamson BBC párizsi szakértője –, akik többek között arra panaszkodtak, hogy Bayrounak túl nagy az egója, és akadályozza a munkájukat.
„Egyszerűen nem tudunk haladni, ha minden öt percben ellenőriznünk kell, hogy Bayrou kalamajkát okozott-e” – írta le a helyzetet az egyik forrás. Egyeseknek talán megkönnyebbülést hozott Bayrou, és két másik MoDem-es tárcavezető – a védelmi és az európai ügyekért felelős miniszter – lemondása, ám Williamson rámutat, hogy a macroni vízióval ellentétes folyamatok zajlanak. Az elnök ugyanis már kampánya során hangsúlyozta: hídként akarja összekötni a bal- és a jobboldalt. A botrány azonban aligha segíti őt ebben.