A 61 éves demokráciapárti aktivistát a betegségére hivatkozva hétfőn engedték el a börtönből, majd egy kínai kórházba szállították. Fotográfus és költő felesége – aki azóta házi őrizetben van, hogy a férjét Nobel-díjjal tüntették ki – aznap egy videoüzenetben könnyeivel küzdve mondta el, hogy a férjét nem műthetik meg, és sugár- valamint kemoterápiás kezelést sem kaphat – emlékeztet a The New York Times.
A tajvani felajánlás ellenére a 2009-ben 11 év börtönbüntetésre ítélt Liu Hsziao-po aligha választhatja meg, hogy hol kezeljék. Erről ügyvédje nyilatkozott az AFP-nek, hangsúlyozva, hogy védence a kínai törvények értelmében nem utazhat külföldre. Ezen csak az változtatna, ha „különleges esetnek” minősítenék az ügyét.
Erre azonban kicsi az esély, hiszen bár „humanitárius” alapon engedték szabadon a férfit, megvárták, amíg végső stádiumú lesz a betegsége. Liu egyike volt annak a több tucat aktivistának, akik 2008-ban – a csehszlovák Charta 77 előtt tisztelegve – egy Charta 08 nevű politikai nyilatkozatban követelték a pekingi vezetéstől, hogy Kínát tereljék a liberális demokrácia útjára. A dokumentumot több százan támogatták aláírásukkal az ország határain belül és kívül. Egy évvel később azonban Liut őrizetbe vették, majd „felforgatásért” 11 év börtönbüntetésre ítélték. Társai közül többeket is üldöztek, voltak, akiknek menekülniük kellett Kínából, ám a csoportból Liu kapta a legsúlyosabb büntetést. A Nobel-bizottság 2010-es elismerése nagy nemzetközi figyelmet generált, ám barátai arra panaszkodtak az amerikai lapnak, hogy Liuról az elmúlt években megfeledkezett a nemzetközi közösség.