EU;menekültek;kötelezettségszegés;kvóták;

2017-07-01 07:05:00

Sokba kerülhet Orbán keménykedése

Komoly következményei lehetnek annak, ha Orbán Viktor valóban nem kívánja betartani a 2015 szeptemberi uniós tanácsi határozatot akkor sem, ha a luxemburgi bíróság elutasítja az ez ellen benyújtott magyar keresetet – mondta lapunknak Valki László, miután az Orbán-kormány egyre több prominense, s maga a kormányfő is erről beszélt.

Valki László nemzetközi jogász felidézte: a magyar kormány még 2015 végén megtámadta az uniós bíróságon a menekültkvótákra vonatkozó döntést, mondván, azt az uniós joggal ellentétesen hozta meg a belügyminiszterek tanácsa. Ebben az ügyben hamarosan ítéletet hirdetnek. Eközben június elején az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárást is indított Magyarország ellen, amiért hazánk – más tagállamokkal együtt – nem hajlandó végrehajtani a menekültkvótákra vonatkozó határozatot. Ez az eljárás azt jelenti, hogy a Bizottságnak vélhetően már van információja arról, mi szerepel a luxemburgi ítéletben: várhatóan el fogják utasítani a magyar kormány keresetét. Ilyen információval rendelkezhet a magyar kormány is, nyilván erre reagált a minap Völner Pál igazságügyi államtitkár, majd pedig maga Orbán is.

Ha egy ilyen bírósági ítélet után továbbra sem kívánják betartani a kvótahatározatot, akkor a már megindított, most első szakaszában járó kötelezettségszegési eljárás végén az uniós bíróság szankciót is kiszabhat Magyarország ellen – magyarázta Valki. Ez a szankció állhat egyösszegű bírságból vagy olyan napi bírságból, amelyet addig kell fizetnünk, amíg végre nem hajtjuk a közös uniós döntést. Valki figyelmeztetett ugyanakkor arra is, hogy eközben folyamatban van velünk kapcsolatban egy harmadik, az uniós alapszerződés 7. cikkének alkalmazását megelőző eljárás is. Ennek első fordulójában a Tanács megállapíthatja: „fennáll az egyértelmű veszélye annak”, hogy Magyarország súlyosan megsérti az uniós normákat. Ha az uniós bíróság ítéletét valóban nem kívánja betartani a kormány, azt bizony valóban súlyos normasértésként fogják értékelni. Ennek a történetnek a végén Magyarország szavazati jogának megvonása állhat – foglalta össze Valki László.

– Mindez újraaktivizálja majd azokat a politikai erőket, amelyek már eddig is keresték az uniós jogi eszközöket a magyar demokráciadeficittel szemben – mondta lapunknak Fleck Zoltán is. A jogszociológus szerint egyértelmű, hogy ha valami az Európai Unióban alapértéknek számít, az a menekültügy, annak emberi jogi és egyéb szolidaritásalapú kezelése, épp ezért mindez ismét feltüzelheti a 7-es cikkely megindítását sürgetőket. Fleck azt is mondta: Orbán Viktor belpolitikai okból, de egyre jobban veszélyezteti az uniós tagságot, aminek súlyos, elsősorban a magyar emberek számára káros és veszélyes következményei lesznek.

Navracsics: érvényes a kvótadöntés

Már így is sokáig vártunk az eljárás megindításával - mondta .Navracsics Tibor magyar EU-biztos a Heti Válasznak adott interjúban a Magyarország, Csehország és Lengyelország ellen indított kötelezettségszegési eljárásra, amelyet az EP azért foganatosított, mert bár a nevezett országok elfogadták a kvótát, nem teljesítették azt. Azt is mondta, kvótaügyben érvényes döntés van, végre kellene hajtani, annál is inkább, mivel Magyarország nem kérte a döntés felfüggesztését a kvótaperben születendő ítéletig.