Nem mindenütt kell pártkatonának lenni ahhoz, hogy néhány uniós millió magánzsebekbe vándoroljon. Tyukodon például a könyvtáros közmunkás is kaphatott 24 millió uniós pénzt kilátóépítésre. A síkságon másik tíz család is jól keresett a kilátóépítéseken – informált a HírTv műsora. 2013 óta Tyukod 264 milliót kapott kilátókra.
Megunva az évmilliós laposságot a tyukodiak fellázadtak a domborzat ellen – gondolhatná, aki az eldugott szatmári település határába ér és meglátja, hogy se szeri se száma a kilátóknak. De errefelé ritkán jár idegen, no pláne turisztikai célból, így máig sem tudni, hogy Tyukod valójában a magyarországi kilátó-nagyhatalom. A faluban sokan erdei közjóléti létesítménynek nevezik a nyolc-tíz méter magas építményeket, melyek közül sokat már a gaz is körül nőtt.
Így hívták a kilátókat abban az uniós pályázatban, amely 79 ezer euróval, azaz 24 millió forinttal támogatta az a kilátók építését. Egy jobb ház errefelé hárommilliónál nem kerül többe. A magyar- ukrán- román hármashatár közelében pedig hamar megtanulták, hogy hogy nem azt kell építeni, amire szükségük volna, hanem azt, amire éppen pénzt ad az Unió. A német rendőrök, a brit matrózok, vagy éppen az olasz pizzások adójából, tehát uniós pénzből, 160 új kilátó épült Magyarországon. A program nyertesei a kilátóépítőkön kívül a helyi ácsok voltak. Így élénkült a magyar gazdaság.
A Célpont sok kilátótulajdonost megkeresett, nyilatkozni valamiért egyikük sem kívánt. De még a könyvtári közmunkás sem tagadja, hogy nem a panoráma miatt vágtak bele az építkezésben Neki például a kilátóján 5 millió volt a haszna. Azért csak ennyi, mert ő keményebb fából csináltatta, hogy időtálló legyen, mások beérték puha fenyővel is, az ugyan hamarabb szétrohad, de akár 10 milliós hasznot is hozhatott.
A Célpont riporterei keresték a programot koordináló Vidékfejlesztési Minisztérium illetékeseit is a kérdéseikkel, de a tárca nem válaszolt a műsor megkeresésére. A Tyukodi kilátóépítés részleteiről szól a HírTv Célpont című műsora péntek este fél tízkor, vagy szombat este fél nyolckor.