Szíria;Iszlám Állam;Damaszkusz;

2017-07-03 07:31:00

Iszlám Állam - A leányvállalatok felszámolása a cél

Az Iszlám Állam (IS) bármelyik pillanatban elveszítheti az egyik legfontosabb iraki bázisát, s szíriai „fővárosa" is veszélyben van. A szervezet jelentette globális veszélyre azonban ez alig van hatással.

A damaszkuszi Tahrír tér közelében élő helyiek vasárnap reggel hat órakor fegyverropogásra, majd erőteljes robbanásra ébredtek. A hatóságok ugyan fel voltak készülve a merényletre, s a támadás előtti percekben a három lehetséges öngyilkos merénylő nyomába eredtek, az egyik szélsőségesnek végül sikerült elhajtania: a robbantásban legalább hét ember vesztette életét, s tucatnyian megsérültek. A támadásért egyelőre egy szervezet sem vállalta a felelősséget.

Hat éve tart már a több mint 300 ezer ember életét követelő polgárháború, ám ez idő alatt a kormányerők ellenőrzésük alatt tartották a főváros közel egész területét, így a súlyos harcok elkerülték Damaszkuszt. Az ország többi részén azonban katasztrofális a helyzet: az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR) szerint 2011 óta több mint ötmillióan hagyták el Szíriát, a belső menekültek száma pedig meghaladja a hatmilliót. Az utóbbi csoport száma csak nagyon lassan apad, bár az elmúlt időszakban több településről is sikerült kiűzni az Iszlám Államot.

Szakértők szerint hasonló sors várhat a szélsőséges szunniták szíriai fővárosára, Rakkára, is, aminek nemcsak stratégiai de szimbolikus jelentősége is rendkívüli volna. Az Egyesült Államok vezette IS elleni nemzetközi koalíció szerint a Szíriai Demokratikus Erők által körbezárt Rakkában mindössze 2500 szélsőséges maradt. Hasonló a helyzet a szervezet másik, iraki „központjában”, Moszulban, ahol az AFP értesülései szerint pár száz dzsihádista kevesebb mint 2 négyzetkilométernyi területet tart csupán az ellenőrzése alatt. A nemzetközi koalíció szerint a nyolc hónapja tartó offenzíva napokon, legfeljebb heteken belül véget érhet.

Haider al-Abadi iraki kormányfő a múlt héten egészen odáig ment, hogy Twitteren büszkén kijelentette: a kalifátus végnapjait éljük. Az optimizmusa érthető, hiszen az iraki erők ellenőrzésük alá vonták a szimbolikus jelentőségű al-Nuri mecsetet, ahol a szervezet vezetője, Abu Bakr al-Bagdadi kikiáltotta a kalifátust.

A nyilvánosan csak akkor – 2014 nyarán – mutatkozó Al-Bagdadi halálhíre szintén utat engedett az Iszlám Állam végét jövendölő spekulációknak. A Foreign Policy (FP) külpolitikai magazin elemzése szerint azonban önámítás lenne Al-Bagdadi állítólagos halálának messze menő következményeket tulajdonítani. Az orosz vezetés június végén állította, hogy végzett a vezetővel, ám még ha így is lenne, ez csupán rövid távú, szimbolikus taktikai győzelmet jelentene a szervezettel szemben – mutat rá Colin P. Clarke politikai elemző az FP analízisében.

Al-Bagdadi jelentősége természetesen nem elhanyagolható, hiszen önjelölt „államalapítóként” növelte az IS ázsióját és vonzerejét, valamint nagy szerepe volt a külföldi harcosok toborzásában. Az IS azonban egy horizontálisan működő, nehezen követhető, globális hálózat, így Clarke szerint az IS ellen harcoló erőknek nem a vezető likvidálására, hanem a szervezet egészének, köztük líbiai, egyiptomi, nigériai és afganisztáni „leányvállalatainak” a felszámolására kellene fordítani az erőforrásaikat. „Kétségtelen, hogy az elmúlt másfél évben az Iszlám Állam komoly területeket veszített el Szíriában és Irakban, anyagi erőforrásai is megcsappantak, s már közel sem tud olyan hatékonyan toborozni. Globális jelenléte azonban továbbra is jelentős, ezt bizonyítják a közelmúlt londoni, teheráni és manila merényletei” – mutatott rá a szakértő.

Tagadja a vegyi fegyveres támadást a kormány
A szíriai kormány a hétvégén elutasította a Vegyifegyver-tilalmi Szervezet (OPCW) korábbi állításait, amelyek szerint szaringázt vetett be egy áprilisi támadás során az ország északi részén. Az Egyesült Államok és számos más nyugati kormány szólalt fel a több tucat emberéletet követelő kegyetlen támadás ellen, amelynek gyerekek is áldozatul estek.
A szíriai kormány az első pillanattól kezdve tagadja, hogy vegyi fegyvert vetett volna be, ám a hágai székhelyű OPCW jelentése egyértelműen arra a következtetésre jutott, hogy a támadás áldozatai szaringázt lélegeztek be.