Helmut Kohl;gyászszertartás;

2017-07-03 07:30:00

Az egyesült Európa búcsúja Helmut Kohltól

A kontinens legnagyobb vezetőjeként is emlegetett Helmut Kohltól olyan európai gyászszertartáson vettek búcsút szombaton a strasbourgi Európai Parlamentben, amelyre még nem volt példa a modern Európa történetében. A német újraegyesítés, és az európai integráció atyja előtt számos jelenlegi és egykori vezető rótta le tiszteletét, s a ceremónia így Kohl emlékéhez méltóan egységes kiállás volt az unió, s a közös európai értékek mellett.

„Az egyesült Európa jövőjét firtató kérdésekre egy hangos ’igen’ a válasz. Igen az unióra, igen a szabadságra és igen az emberi jogokra” – mondta Donald Tusk, az Európai Tanács lengyel elnöke. Szavait nehéz lenne nem Magyarországnak és Lengyelországnak címzett üzenetként felfogni akkor, amikor az EU soha nem látott válsággal néz szemben, s a széthúzás a blokkon belül nagyobb, mint valaha. Tusk még hozzátette: ideje, hogy az európai vezetők megvizsgálják a lelkiismeretüket Varsóban, Budapesten, Párizsban és Berlinben egyaránt – emlékeztet a The Guardian.

Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke „igazi európainak”, a második világháború utáni időszak „óriásának” nevezte Kohlt, s hangsúlyozta, hogy a gyászszertartés nem „nem német, hanem európai – tehát német is”.

Angela Merkel német kancellár az uniós zászlóval letakart koporsó mellett állva hangsúlyozta, most az európai vezetőkön van a sor, hogy fenntartsák Kohl – egykori mentora – örökségét. Az gyászszertartás a jelenlévők szerint ugyan megrendítő, de ugyanakkor felemelő is volt mindazok számára, akik hisznek a Kohl által fémjelzett európai ideában.

A gyászszertartás tele volt szimbólumokkal, ahogy a helyszínválasztás is. Azon túl ugyanis, hogy Strasbourgban van az Európai Parlament székhelye, az elzászi régiót Franciaország és Németország is magának szerette volna a múltban. Strasbourg ma már az uniónak is köszönhetően a megbékélés szimbóluma.

A szertartás üzenetét azonban mintha nem mindenkinek sikerült volna megértenie. Orbán Viktor a búcsúztató után a magyar állami médiának nyilatkozva elmondta: a nemzeteknek meg kell kapniuk a megbecsülést és az elismerést, mindent, ami „megilleti” őket. A kormányfő hozzátette, hogy ezek az alapigazságok ma nem mutatkoznak meg teljes valójukban és fényükben”.

„Ha lesznek olyan vezetők, akik ki tudják mondani az egyszerű igazságokat, akik merik vállalni népeik véleményét például a migrációról, a nemzetről és a kereszténységről, akkor lesz Európának jövője” – mondta Orbán Viktor, aki „politikai búcsúnak” nevezte a gyászszertartást.