Oroszország;Lengyelország;együttműködés;Trump;destabilizáció;

Balról jobbra: Borut Pahor szlovén elnök, Jan Hamácek, a cseh parlamenti alsóház elnöke, Dalia Grybauskaite litván, Kersti Kalju

- Trump ígérete Varsónak "az orosz destabilizáció kezelése érdekében"

Az Egyesült Államok Lengyelországgal együtt dolgozik azon, hogyan kezeljék Oroszország destabilizáló viselkedését - jelentette ki Andrzej Duda lengyel államfővel közösen tartott sajtótájékoztatóján Donald Trump amerikai elnök csütörtökön Varsóban.

Donald Trump részt vesz a Három Tenger Kezdeményezés államfői csúcsértekezletén, és ez alkalomból, a csúcs előtt külön négyszemközti megbeszélést folytatott a lengyel elnökkel, majd a kétoldalú találkozó kibővített formában, a két küldöttség között folytatódott. A Három Tenger Kezdeményezés a Balti-, az Adriai- és a Fekete-tenger térségére vonatkozik, részesei Magyarország, Lengyelország, Csehország, Szlovákia, Észtország, Litvánia, Lettország, Ausztria, Bulgária, Horvátország, Románia és Szlovénia. 

 Biztonságpolitikai kérdésekről szólva Trump a sajtóértekezleten elmondta: az Egyesült Államok "Lengyelországgal együtt választ dolgoz ki Oroszország agresszív és destabilizáló lépéseire."  Az amerikai elnök ebben az összefüggésben elmondta: régóta időszerű lenne már, hogy a NATO tagállamai eleget tegyenek a szövetségen belüli pénzügyi kötelezettségeiknek, megfelelő összeget fordítsanak honvédelemre. Varsó "betartotta vállalt kötelezettségét, sőt túl is teljesíti azt" - fűzte hozzá, utalva ezzel arra, hogy Lengyelország a NATO azon öt tagállamának egyike, melyek a megállapodás szerint a bruttó hazai termék 2 százalékát fordítják védelmi kiadásokra.

Arra vonatkozóan, hogy Lengyelország a közelmúltban az ENSZ Biztonsági Tanácsának nem állandó tagja lett, Trump elmondta: a megbeszélésen megerősítették "közös elkötelezettségüket a szervezet alapját képező értékek, a szabadság, a szuverenitás és a jogállamiság mellett".  "Különösen elégedettek vagyunk azzal az aktív szereppel, melyet Lengyelország vállalt az úgynevezett Iszlám Állam és más terrorszervezetek legyőzése céljából" - hangsúlyozta Trump.

Az amerikai elnök köszönetet mondott a Lengyelországban állomásozó több mint 5 ezer amerikai katona iránti "nyitottságért". "A Lengyelországgal és a NATO-val fennálló erős szövetség továbbra is kulcsfontosságú eleme a konfliktusok megfékezésének, annak biztosítéka, hogy soha többé nem pusztít a nagyhatalmak közötti háború" - jelentette ki.   Az amerikai elnök Észak-Koreáról szólva kijelentette: a világ országainak nyilvánosan meg kell mutatniuk, hogy Phenjan "nagyon, nagyon rossz viselkedése" nem marad következmények nélkül. "Nagyon keményen szembe fogunk szállni az észak-koreai fenyegetéssel" - hangsúlyozta Donald Trump.

 Kitért a kelet- és közép-európai országok gazdasági érdekeinek összehangolását célzó Három Tenger Kezdeményezésre is, mondván, erőteljesen támogatja ezt, és fontosnak tartja a gázszállítások diverzifikációját, hogy a térség országai "ne legyenek túszai az egy forrásból származó energiának".  Andrzej Duda a sajtóértekezleten bejelentette: Lengyelország rövid időn belül hosszabb távú szerződést köthet amerikai cseppfolyós gáz szállítására. A júniusban - az észak-lengyelországi Swinoujsciében tavaly létesített gázkikötőbe - érkezett első amerikai cseppfolyósítottgáz-szállítmány (LNG) utat nyit új, hosszabb távú szerződések aláírásához - hangsúlyozta.

Elmondta továbbá: Lengyelország az Európai Unió kohéziós politikáját az Egyesült Államokkal együttműködve akarja megvalósítani. "Amennyiben a kohéziós politika megvalósításáról beszélünk, ezt éppen uniós vonatkozásban szemléljük, és az északkeleti tengelyen is érvényesíteni szeretnénk" - mondta, utalva a kelet- és közép-európai országok infrastrukturális hálózatain végzett, illetve tervezett fejlesztésekre. "Remélem, hogy ezt az Egyesült Államokkal együttműködve is megtehetjük, a győztes-győztes elv szerint, úgy, hogy hasznos lesz a mi országaink és az Egyesült Államok számára egyaránt" - fűzte hozzá. Elmondta: az államfői találkozón az energiabiztonságról és a transzatlanti kapcsolatok fejlesztéséről is tárgyalnak.  Beszámolt arról, hogy a kétoldalú megbeszélésen pedig egyebek között az amerikai katonák lengyelországi jelenlétéről, a térség biztonságának erősítéséről, az ukrajnai helyzetről és a gazdasági együttműködésről tárgyalt amerikai partnerével. 

Donald Trump csütörtök délután - előzetes közlések szerint - "történelmi jelentőségű külpolitikai programbeszédet" tart az 1944-es Hitler-ellenes varsói felkelésben fontos szerepet játszó varsói Krasinski téren. Ezután továbbutazik Németországba, ahol részt vesz a pénteken kezdődő hamburgi G20-csúcstalálkozón.

A szeptemberben közösségbe - iskolába, óvodába - készülő gyermekek bárányhimlő elleni oltását legkésőbb július második hetéig el kell kezdeni, hogy a tanévkezdésre kialakulhasson a magas fokú védelem a betegséggel szemben - hívják fel a figyelmet kórházi védőoltási szakemberek.