hulladék;Tiszabő;csalás;viskók;avasi fészekrakós ügy;fészekrakók;

2017-07-07 22:38:00

Viskókra vettek fel többmilliós kölcsönt Tiszabőn

Hatvankét vádlottja van annak a büntetőügynek, amelyben a Debreceni Törvényszék pénteken hirdetett első fokú, nem jogerős ítéletet: az elkövetők 2006 és 2009 között több mint száz esetben jogosulatlanul igényeltek lakáscélú állami támogatást. 

Legtöbbjük esetében a bíróság 6 hónaptól 2 évig terjedő szabadságvesztést szabott ki, s volt, akiket felfüggesztett börtönbüntetésre ítéltek. Az ország egyik legszegényebb településén, a Jász-Nagykun-Szolnok megyei Tiszabőn és a környékbeli falvakban történtek a bűncselekmények: az elkövetők az adásvételi szerződésekbe valótlanul magas vételárat írtak be, s közben írásban nyilatkoztak arról, hogy a hitelfelvételhez szükséges önerő rendelkezésre áll, miközben ez nem volt igaz – tájékoztatott a per részleteiről Veszprémyné Szajkó Márta, sajtótitkár.

A szerződéskötés, értékbecslés, földhivatali és banki ügyintézés során a vevőknek állami tisztségviselők, banki alkalmazottak és ügyvédek nyújtottak segítséget a csaláshoz, miközben tisztában voltak azzal, hogy a papírok valótlan adatokat tartalmaznak, s valószínűsíthető, hogy a vevők egy fillér hitelt sem fognak visszafizetni. A csalássorozatot a helyi jegyző is segítette, amikor valótlan tartalmú adó- és értékbizonyítványokat állított a házakról, miközben tisztában volt a valós értékükkel. Átlagosan 2-3 millió forintos kölcsönt igényeltek egy-egy szerződésnél, a pénz nagy része azonban a csalássorozat kiötlőihez vándorolt, míg azok a családok, akiknek a nevére kiutalták a pénzt, a szervezőktől általában 20-30 ezer forintot kaptak csak. A vádlottak három év alatt ezzel a módszerrel 220 millió forint támogatást vettek fel két hitelintézettől.

Hasonló módszerekkel dolgoztak a csalók Miskolcon is – az ottani eset az „avasi fészekrakós ügyként” híresült el. A borsodi megyeszékhelyen közel egymilliárd forintos kárt okoztak az elkövetők úgy, hogy hamis munkáltatói igazolásokkal és ügyvédi közreműködéssel vettek panelt az Avas-lakótelepen, ám beköltözésük után sem a törlesztést, sem a lakások rezsijét nem fizették. A „fészekrakók” megjelenése hatalmas káoszt okozott, társasházak mentek csődbe, liftek álltak le amiatt, mert a közös költséget nem rótták le ezek a lakók. Ennek az ügynek 290 vádlottja volt, s hét év után, 2015-ben született meg az első fokú ítélet: a vádlottak többségét itt is megrovással, felfüggesztéssel és pénzbírsággal büntették.