Klímaügyben magára maradt az amerikai elnök a G20-ak hamburgi tanácskozásán. A többi 19 ország egyetértett abban, hogy mihamarabb végrehajtják a Párizsi Klímaegyezményben foglalt célokat függetlenül az Egyesült Államok kilépésétől. Ugyanakkor a 19 állam azt is közölte, „tudomásul veszik” az amerikaiak álláspontját. Angela Merkel kancellár a tanácskozást lezáró sajtóértekezletén is emlékeztetett arra, hogy csak az Egyesült Államok nem értett egyet velük ebben a kérdésben. A zárónyilatkozatba is bekerültek az amerikai kifogások, ami szokatlan a különben egységet demonstrálni kívánó fórumon. A kancellár ezzel kapcsolatban kijelentette: ott, ahol nézetkülönbségek vannak, azt a záródokumentumban is fel kell tüntetni. Ugyanakkor a „19-ek” azt közölték, szó sem lehet a klímamegállapodás újratárgyalásáról, amint ezt Donald Trump eredetileg követelte.
Merkel azt is közölte, hogy a véleménykülönbségeket nem akarták szőnyeg alá söpörni, ezért is tükrözi a zárónyilatkozat az amerikai kifogásokat. A kancellár örömét fejezte ki annak kapcsán, hogy a többi 19 ország visszafordíthatatlannak nevezte a klímamegállapodás végrehajtását.
Emmanuel Macron francia elnök bejelentette, hogy újabb klímacsúcsot rendez majd. A december 12-re tervezett tanácskozáson további vállalásokat tesznek – hangoztatta. Reményét fejezte ki, hogy Donald Trump változtat elutasító álláspontján. Amerikai kérésre került be a záródokumentumba az a kitétel, hogy hatékonyabban akarják kihasználni a fosszilis energiaforrásokat. Ez azért keltett vitát, mert a párizsi megállapodás épp a fosszilis energia visszaszorítását célozza. Hamburgi források ezzel kapcsolatban megjegyezték: ez még nem azt jelenti, hogy a többi 19 állam magáévá tenné az amerikai álláspontot.
Környezetvédők üdvözölték, hogy az Egyesült Államok magára maradt. Tobias Münchmeier, a németországi Greenpeace részéről megjegyezte, hogy ezzel 19-1-re győztek a klímaegyezmény támogatói. Bírálta ugyanakkor, hogy a többi ország csak a régi vállalásait erősítette meg. „Több elkötelezettséget reméltünk” – fejtette ki. A dpa hírügynökség által idézett Jan Kolwazig, az Oxfam munkatársa szintén az új impulzusokat hiányolta. Fontos jelzésnek nevezte azonban, hogy a 19 ország határozottan elkötelezte magát a párizsi egyezmény mellett. Mint mondta, ez jó hír a szegényebb országokban élők számára, akik már most a saját bőrükön tapasztalják a klímaváltozás negatív következményeit.
Előzőleg kompromisszum született a kereskedelmi kérdéseket illetően. A vezető ipari hatalmak és a fejlődő országok is hitet tettek s szabadkereskedelem mellett és állást foglaltak a protekcionizmussal szemben. Elismerték azonban a kereskedelemben a „jogos önvédelmi mechanizmusokat”. A kompromisszummal sikerült elkerülni azt, hogy botrányba fulladjon a tanácskozás. Trump elnökként többször is protekcionista intézkedésekkel fenyegetőzött, ezért kérdéses volt, hogy aláírja-e a szabadkereskedelem melletti állásfoglalást. Végül e tekintetben sikerült mind a 20 országnak közös nevezőre jutnia, miután belevették az említett részt.
A zárónyilatkozat kereskedelmet érintő részének szövegében pénteken éjjel állapodtak meg a felek. Angela Merkel német kancellár örömét fejezte ki, hogy a G20 egyetért a piacok nyitva tartásában és a protekcionizmus elleni küzdelemben. Akciótervet is elfogadtak a globális gazdasági növekedés felgyorsítása érdekében. Ebben az Egyesült Államok is elkötelezi magát a pénzpiacok további szabályozása mellett. Nagy kihívásnak nevezik a gyengébb termelékenységet, a jövedelemkülönbségeket és a társadalom elöregedését. Trump dicsérettel illette Merkelt, aki szerinte remek munkát végzett függetlenül attól, hogy „sokan igyekeztek megzavarni azt” – utalván a tüntetőkre. Az amerikai elnök részéről kijárt a dicséret kanadai kollégájának, Justin Trudeau-nak is.