panel;lakótelep;felső emelet;

2017-07-19 07:05:00

Utópikus panelálmok

A Ferencvárosban kevéssé fogékonyak Lázár János ötletére, és nem a felső emeletek elbontásával varázsolnák újjá a József Attila-lakótelepet. Ha felújítják egyáltalán valaha.

Magyarországon még nem fordult elő olyan, hogy megújítsanak egy egész lakótelepet. Ebben is úttörők vagyunk – pengette az érzelmi húrokat a rendezvény háziasszonya a József Attila-lakótelep fákkal körbevett terén. A pengetés aztán valóságos produkcióvá vált. Mikó István saját tamburakíséretében elénekelte a Villa Negrát a Hattyúdal című filmből, amit Keleti Márton tudvalevőleg ezen a környéken, az épülő lakótelepen forgatott a hatvanas évek elején.

Ferencváros nem apácazárda. Az ingatlanmutyis vádak a IX. kerületet is megrengették: a gyanú szerint fideszes csókosok feltűnően jutányos áron béreltek vagy vettek önkormányzati lakásokat. Jócskán elkélt tehát némi imázsjavítás. Az önkormányzat igyekezett figyelemfelkeltő szlogent találni a József Attila-lakótelep rekonstrukciójára kiírt pályázatának: Panelből penthouse, a lakótelep jövője – a jövő lakótelepe? A beérkezett pályaműveket közszemlére tették, a múlt hónap közepén, az eredményhirdetési ceremónia több mint száz helybélit vonzott. A lokálpatrióta minőségében felszólaló nyugdíjas sportriporter, Kopeczky Lajos kérte az egybegyűlteket, hogy – bár benne is ellenérzésekkel vegyes gondolatok kavarognak – ne azonnali elutasító kritikával fogadják a terveket, ahogyan arra rossz tulajdonságuk szerint hajlamosak a magyarok.

Korábban Lázár János miniszter dobta be az ötletet, hogy a nyáron túlságosan is átforrósodó panelépületek felső emeleteit érdemes lenne elbontani, a lakókat kertes házakba költöztetni. Kopeczky Lajost hallgatva biztosra vettük, hogy eljött a várva várt pillanat, és – a tervezőasztalon legalábbis – megvalósulni látjuk Lázár lázálmát. Pedig semmi ilyesmi nem került elő. Annyira nem, hogy bárkit kérdeztünk is a miniszter víziójáról, sikerült derültséget keltenünk. Egyedül Szűcs Balázs kerületi főépítész őrizte meg komolyságát. Óvakodott attól, hogy minősítse Lázár koncepcióját, lapunknak nyilatkozva a tényekre szorítkozott: „A felső emeletek elbontására vonatkozó elképzelés a határidőre beérkezett hét pályázat egyikében sem szerepelt”.

A hírhedt nyomornegyed, a Mária Valéria-telep helyén létesült József Attila-lakótelep építéséhez változó minőségű anyagot használtak: téglát, salakbetont, vasbetont. A metrónak köszönhetően jó a közlekedés. Megnőttek a fák, a lakótelep ma már szinte zöldövezetnek számít. Nagyjából húszezren élnek itt. A közösségi terek megújításán túl ugyanakkor a pályázók főleg a négyemeletes épületek rehabilitációjára koncentráltak. Ezekben a házakban nincs lift, a gyermekes családok számára kicsik a lakások.

"Mintha egy trendi mediterrán lakóparkban lennénk" – méltatta a főépítész a győztes pályázatot, egy pécsi társaság munkáját. A pécsiek valóban tetszetős megoldásokat dolgoztak ki a lakótelepi házak „oldalirányú hozzáépítésére”. A toldalékokban a lift elhelyezésén kívül lehetőséget kívánnak teremteni a meglévő lakások bővítésére, egy- és kétszintes új lakások kialakítására, nem is szólva a konditeremről, a grill- vagy napozóteraszról. Ahogyan a tisztelt lakóközösség óhajtja. Mindössze annyi a gond, hogy az anyagi terheket a lakóknak kellene viselniük. A látványtervekhez nem készültek pénzügyi kalkulációk, mi több, az építészek megközelítőleges becslésekre sem vállalkoztak, amikor a kivételezés költségei felől érdeklődtünk.

„Honnan lenne pénzük erre az embereknek? A házban lakó idősek a rezsit is alig tudják kifizetni” – morgolódott egy középkorú asszony, amikor megtudta, hogy a megvalósítást önköltségi alapon képzeli el az önkormányzat. A főépítész szerint azonban nem reménytelen a dolog. A József Attila-lakótelepen is magasak a négyzetméterárak. A régi belvárosi házakban zajló emelet-ráépítések mintájára elképzelhető olyan konstrukció, hogy a kivitelezést végző építési vállalkozó és a lakók is jól járnak.

Részletekről korai beszélni. Azzal, hogy az önkormányzat kihirdette a 15 millió forintos összdíjazású pályázat eredményét, még semmi nem dőlt el. A pályaművekre azért volt szükség, hogy a legnépszerűbb javaslatokra tekintettel legyenek, amikor elkészítik az új kerületi építési szabályzatot. Szeptemberig várják a lakossági észrevételeket.

Addig talán Lázár János is kitalál valami izgalmasat.