Nem kevesebbet ígér az, aki az egészségügyben helyezkedik el, mint hogy minden erejét és tehetségét a gyógyításra fordítja. Persze sokan végzik ilyen kötelességtudattal, morális elkötelezettséggel a munkájukat, legyen az bármi; és azok is hibáznak néha, akik a hippokratészi eskü szerint dolgoznak. Aki felelősen teszi a dolgát, véteni is képes, csak épp az orvosok, ápolók esetében a lehető legnagyobb a tét: az emberi élet.
Érdemes végiggondolni: vajon létezik-e kárpótlás? Be lehet-e árazni egy életet? Jóvá lehet-e tenni a betegséggel, szenvedéssel eltöltött napokat, heteket, éveket? Vissza lehet-e adni pénzben, vagy a pénzen vásárolt élményekkel az elvesztegetett időt, csillapodik-e a megélt fájdalom? Nem tudom, jóvátételt jelenthet-e valaha egy elrontott műtét, elmulasztott kezelés esetében bármilyen kártérítés. Azt viszont tudom, hogy ha az összeg jelentős, az bizony hír a nyilvánosságban, s így precedensértékű az egészségügyben. Mert a kórházak világszerte félnek a hangos műhiba-perektől. Aztán ettől (is) jobban végzik a dolgukat.
A hippokratészi eskü súlyát azonban nem a kártérítésekben mérik. Sokkal inkább abban, hogy az egészségügyben dolgozók mércének tekintik-e még, megőrizték-e a mindennapokban az elhivatottságukat az élet mellett. Én úgy hiszem, igen, még ha sokszor mostoha, méltatlan körülmények között is. Mégsem hárítják át a felelősséget. Akkor sem, ha pont tíz órával többet dolgoznak a megengedettnél. Vagy ha pont kettővel kevesebben vannak az előírtnál.
Egy országról és működéséről árul el sokat, hogy az állam maga mércének tekinti-e az emberi életet. Hogy például az állam felügyeleti szerve - ha már betegjogi intézményrendszer lényegében nincs is - hajlamos-e érdemben kivizsgálni és hippokratészi szigorral büntetni azokat az egészségügyi intézményeket, amelyek szakmai szabályokat áthágva, hibázva veszélyeztetnek emberi életeket. Vagy inkább elmismásolja és agyonhallgatja a hibákat. Mert tudja, hogy azok saját felelőssége áthárításából is keletkezhetnek. Abból például, hogy nem biztosítja a hippokratészi hivatás gyakorlásának feltételeit.
Ami nehezen tekinthető másnak, mint rendszerszintű műhibának.