Netanjahu;Mazsihisz;Heisler András;

Orbán Viktor miniszterelnök és felesége, Lévai Anikó, valamint Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök és felesége, Sára Netan

Heisler keményen kiosztotta Orbánt és Netanjahut

Mi egy olyan országban akarunk büszke, magyar zsidók lenni, ahol senkinek az arcmásán nem éktelenkedhetnek „büdös zsidó” felíratok - jelentette ki Heisler András, a Mazsihisz elnöke Benjamin Netanjahu izraeli és Orbán Viktor magyar kormányfők jelenlétében.

Barátságos köszöntés és az esemény történelmi jelentőségének kiemelése után Hesiler András a diplomáciában szokatlanul kemény hangú, szigorú beszédet mondott Orbán Viktor és Benjamin Netanjahu társaságában. A Mazsihisz elnöke kiemelte: Közép-Európa legnagyobb zsidó közössége mindig segítette és a jövőben is segíteni fogja Magyarország és Izrael barátságát.

"Jók a magyar-izraeli kapcsolatok. De közben mindig vannak a közösségünk életét zavaró jelenségek, melyekről őszintén szeretnék szólni. Mert Magyarország felemás módon nézett szembe a holokauszt folyamatával, az akkori hatóságok, a kormány és a kormányzó felelősségével, mint ahogy 72 évvel a II. világháború után sem zárult még le maradéktalanul a zsidó kárpótlás, s megoldatlan az egyházakat ért jogsérelmek orvoslása is, ami segíthetne visszaállítani hazánkban az egyházak független működését."

Heisler arra is kitért: "napjainkban Magyarországon el lehetett indítani egy olyan totális propagandakampányt, amelynek nyelvi és képi eszköztára bennünk, zsidókban rossz emlékeket keltett. Lehet vitatni a kampány szándékait, de számomra egy dolog miatt vált biztosan elfogadhatatlanná: a zsidók Magyarországon elkezdtek félni. S ez olyan jelenség, ami mellett felelős zsidó vezető nem mehet el szótlanul. De felelős kormányfő sem. Annak örülünk, ha magyar állampolgárokként a magyar kormány meg kíván védeni bennünket, de a leghatásosabb védelmet a gyűlöletmentes magyar társadalomban látjuk. Arra kérem Magyarország miniszterelnökét, segítse Magyarországot olyan közösséggé tenni, ahol az erőt egymás értékeinek tisztelete jelenti."

A Mazsihisz elnöke világosság tette: "mi egy olyan országban akarunk büszke, magyar zsidók lenni, ahol senkinek az arcmásán nem éktelenkedhetnek „büdös zsidó” felíratok. A magyarországi zsidók többsége a jövőben is itt akar élni, itt a Kárpátok ölelésében, de félelem nélkül."

Heisler ezután kemény hangnemben szólt Benjamin Netanjahuhoz is: "fájdalmasan érinti közösségünket, amikor Izraelben a diaszpórai zsidóság vallási elismerését szűkíteni akarják. Közösségünk túlélte a holokausztot, a vallásellenes kommunista rendszer alatt is hű maradt gyökereihez, és mi ne számítanánk eléggé zsidónak?" - tette fel a kérdést a Mazsihisz elnöke, aki azt is előhozta: "Az izraeli Külügyminisztérium értékelése a magyar plakátkampányról pedig hideg zuhanyként érte közösségünket. A nagykövet úr kiállását követően ez a nyilatkozat fájdalmakat okozott, sokan úgy érezték cserbenhagytak bennünket. S mi most nem a múltról, hanem közösségünk jövőjéről beszélünk. A jövőbe vetett hit reményéről, a két ország kapcsolatait mindenkor katalizáló zsidó közösség megbecsüléséről."

Heisler végül mindkét jelen lévő miniszterelnökhöz szólva úgy fogalmazott: "mi büszke zsidókként kívánunk élni, mi felelős magyar állampolgároknak valljuk magunkat, ezért nem hagyhatjuk szó nélkül, ha napi politikai érdekek értékeinket megpróbálják felülírni." Sőt, Orbánnak azzal is odaszúrt: "Úgy érezzük, a magyar kormányfő által igényelt „kis segítséget” közösségünk amikor csak lehet megadta és a jövőben is meg kívánja adni".

Azt is mondta: "Meggyőződésünk, hogy Magyarországnak és Izrael Államának is elemi érdeke, hogy a magyar diaszpóra zsidóságát ne ossza meg, ne idegenítse el magától és megadjon minden segítséget ahhoz, hogy közösségeinket építve megélhessük és tovább vihessük őseink magyar és zsidó tradícióit. A hidakat országaink között tovább kell építeni! S ha a hídon akadályokat találunk: közös felelősségünk Miniszterelnök Urak, hogy azokat egymásra figyelve, párbeszéddel, higgadt elemzéssel, a valódi okok őszinte feltárásával, s ne a problémák erővel történő lesöprésével szüntessük meg."

Orbán: "tudjuk, kik vagyunk" és büszkék vagyunk arra, akik vagyunk
Izrael és Közép-Európa, Izrael és Magyarország olyan jövőt képzel el, amelyben fontos dolgok kötik össze őket, így a hazájuk és a nemzetük iránti szeretet - mondta a miniszterelnök a a Dohány utcai zsinagógában.
Összeköt az identitásunk magabiztossága, az, hogy "tudjuk, kik vagyunk" és büszkék vagyunk arra, akik vagyunk - fogalmazott.  Ha akarjuk, nem mese, hogy meg tudjuk állítani az európai antiszemitizmus erősödését, és az intolerancia tömeges Európába szállítását – mondta – ha akarjuk, nem mese, hogy az EU-t meggyőzzük arról, hogy ismerje el és tisztelje Izrael azon áldozatait, amivel Európát is védelmezi, nem csak önmagát – tette hozzá. 
Ma Magyarországon a zsidó élet a reneszánszát éli, és azt kívánják, hogy a magyar zsidóság alkotó energiái szabadon kibontakozzanak - mondta a zsinagóga Goldmark-termében tartott beszédében Orbán Viktor.
Netanjahu: fel kell lépni a rejtett antiszemitizmus ellen
Izrael miniszterelnöke beszédében megtisztelőnek nevezte, hogy találkozhatott a visegrádi országok képviselőivel. Hangsúlyozta: jövőre Jeruzsálemben kerül sor hasonló találkozóra, hiszen Izrael felvállalja megfelelő helyét az országok között.
Hozzátette, természetesen vannak antiszemita megmozdulások, létezik olyan rejtett antiszemitizmus, ami a zsidó nép újjáéledését akarja megakadályozni. Fontos, hogy ez ellen kiálljanak a különböző országok. Köszönetét fejezte ki Orbán Viktornak, amiért fellép ezzel szemben.
Az izraeli miniszterelnök a zsidó népet egy olyan különleges fához hasonlította, amelynek gyökerei mélyre nyúlnak, ám az ágait egészen az égig növeszti. "Ez egy fontos kombináció, amely oly sok más országgal köt össze bennünket" - mondta. Szerinte a mai találkozó tanúbizonysága annak, hogy Magyarország és Izrael között erős a barátság.



Minden politikai akadály elhárult a magyar-izraeli gazdasági együttműködés útjából - mondta Orbán Viktor miniszterelnök szerdán Budapesten, a magyar-izraeli üzleti fórumon tartott záróbeszédében.