Obama;McCain;republikánusok;Donald Trump;

2017-07-21 07:32:00

Kidőlt a republikánusok tölgye

Élete legsúlyosabb, egyben legrosszabb esélyt ígérő csatáját vívja Amerika szabad szájú hőse. Nélküle Trump dolga is nehezebb lesz.

"John McCain Amerika hőse és az egyik legbátrabb ember, akit valaha ismertem. A rák még nem tudja, kivel kezdett ki. Hozd rá a frászt, John!" - üzente Barack Obama volt elnök 2008-as vetélytársának. A republikánus szenátornál az agyrák különösen agresszív formáját diagnosztizálták – ugyanazt a betegséget, amely alig tizenöt hónap alatt végzett jó barátjával és „örökös” politikai ellenfelével, a demokrata párti Edward Kennedyvel. Az orvosok sugárkezelést és kemoterápiát javasolnak, de egy percig sem titkolják, hogy az esélyek rosszak.

McCain mellett most kiállt gyakorlatilag az egész amerikai politikai elit. Donald Trump államfő, aki a republikánus előválasztás során még durván belegyalogolt az őt bíráló arizonai politikusba, most gyors felépülést kívánt a Szenátus fegyveres erőkkel foglalkozó bizottsága csaknem 81 éves elnökének. Támogatását és szeretetét nyilvánította ki McCainnek Bill és Hillary Clinton, az idősebb George Bush, illetve rengeteg volt és ma is aktív politikus. Ez annál is inkább figyelemre méltó, mivel harmincöt éves karrierje során McCain mindegyikükkel vitatkozott és a csatározások hevében nem nagyon válogatta meg a szavait. Kollégái, legyenek republikánusok vagy demokrata pártiak, mindig egyenes, ám lobbanékony, időnként meggondolatlan embernek tartják. Orbán Viktort például 2014 decemberében emlékezetes módon „neofasiszta diktátornak” nevezte, aki „ágyba bújik Vlagyimir Putyinnal”. A liberális kormányzat ezt követően nem győzött elhatárolódni a konzervatív szenátortól.

A vietnami háború idején John McCain haditengerészeti pilótaként szolgált. Bátor katonának ismerték meg, előbb csodával határos módon élte túl a Forrestal anyahajón keletkezett tűzvészt, majd lelőtték a gépét, és több mint öt évet töltött hadifogságban. Sebesülése és az elszenvedett bántalmazások miatt soha többé nem tudta felemelni a karjait, ám visszautasította, hogy előbb engedjék szabadon, mint vele raboskodó társait. A helyzetet bonyolította, hogy az apja volt a vietnami partoknál állomásozó amerikai flotta parancsnoka, sőt, már a nagyapja is fényes haditengerészeti karriert futott be. McCain azóta huszonkétszer járt Vietnamban, legutóbb alig egy hónapja, és sokat tett a sebek begyógyításáért,a két ország viszonyának rendezéséért.

A szenátornak azonban nem ez az egyetlen arca. Sebesülései és fogsága ellenére az elmúlt évtizedekben mindig támogatta az Egyesült Államok háborúit. Washingtonban ő számít a legélesebb hangú külpolitikai héjának, aki sosem habozik fellépni az oroszokkal szemben. Például aktívan támogatja az ukrán hadsereg modern amerikai fegyverekkel való felszerelését.

Bár messze nem ő a legöregebb szenátor, Trump után McCain számít a Republikánus Párt talán legismertebb és országosan is legnagyobb hatású politikusának, aki szabad szája és keményen jobboldali nézetei ellenére furcsa módon gyakran talál szövetségeseket a paletta túloldalán.

Az elnöknek és a Republikánus Pártnak különösen rosszkor jött McCain betegsége. Miután belátható időn belül nem nagyon utazhat, egyelőre nem vehet részt a szenátusi szavazásokon. Ezzel a konzervatívok többsége minimálisra (51:48) zsugorodott – pont akkor, amikor minden voksra égető szükség lenne az egészségbiztosítás átszabásához vagy legalább az Obama idején bevezetett rendszer eltörléséhez. Így még az alelnök szavazatával eldönthető szavazategyenlőség is nehéz dió, hiszen szinte mindig akad néhány kiszavazó republikánus szenátor. A szenátor éppen csak megkezdte hatodik hatéves mandátumát, aminek csak lemondása vagy halála vethet véget. Előbbire aligha érdemes fogadni: John McCain egész életében nagy harcos volt, ezt a csatát sem fogja önként feladni. H. G.

Republikánus jókívánság: Halj már meg végre, b…d meg!

Alig két nappal azelőtt, hogy kiderült McCain betegsége, Diana Orrock nevadai politikus, a republikánusok országos tanácsának tagja ezzel a megjegyzéssel osztott meg az interneten egy „Csak halj már végre, b...d meg!” című cikket: Ámen! A Caitlin Johnstone nevű, radikális baloldali szerző cikke a Medium.com honlapon jelent meg, és a háborúknak nyújtott támogatása miatt a szó szoros értelmében McCain mielőbbi halálát sürgette. Orrock a legújabb hírre törölte a saját bejegyzését, ám az amerikai jobboldal morális állapotáról mindennél többet mond, hogy eredetileg egyetértett annak tartalmával.