kiállítás;Titanic;Komplex;kasztok;

2017-07-21 07:50:00

A halált kasztok szerint osztották

Az 1912-ben elsüllyedt Titanic több mint 3 800 méter mélyen nyugvó roncsaiból kerültek felszínre azok az eredeti tárgyak, amelyekből kiállítás nyílt a budapesti Komplex kiállítóterének 2 300 négyzetméterén. A képre kattintva galéria nyílik!

Az álomhajó tragédiája, a több mint 1500 utas halála máig élénken foglalkoztatja a képzeletet, ezt az érdeklődést igyekszik kielégíteni az a több száz eredeti tárgy, roncsdarab, hajóalkatrész, mentőcsónak, amely a tucatnyi expedíció során eddig kimentett 5500 eredeti leletből Budapestre érkezett. A többnyire sötétben tartott termek izgalmas világítása, az összekötő zegzugok atmoszférája, a gőzgépek zúgását és a jéghegy sikoltásra emlékeztető súrlódását jól alkalmazó hangdramaturgia telitalálat. Nem véletlen, hogy James Cameron 11 Oscar-díjas filmje, a Titanic részletei fogadják a látogatókat Leonardo DiCaprio és Kate Winslet jeleneteivel, s természetesen megszólal Celine Dion is a szívbe ható dalával.A téma erejét jelzi, egész lista sorolja a filmek tucatjait, amelyeket a Titanic tragédiája ihletett. Az első némafilm például már egy hónappal a tragédia után a vetítőkben volt, azzal a Dorothy Winifred Gibsonnal a vásznon, aki utasa volt a hajónak. Az ideológia gyilkos zsákmánylesését jelzi: a náci Németországban született 1943-as film a zsidóellenes propagandára használta a témát, a hajót üzemeltető cég igazgatóját a gonosz és bűnös zsidóként szemelte ki. (Ismerős módszer, nem?)

Szobányi nagyságú Titanic-makett, tervrajzok, korabeli fotók s az indulást megörökítő 8 perces eredeti dokumentumfilm is mutatja azt, amit tudni érdemes a hajógyártás büszkeségéről. A tengersírba süllyedt és onnan expedíciók tucatjai során kimentett eredeti tárgyak egyaránt vallanak a hajóról és a hajó utasairól. Végig lépdelhetünk a luxus lakosztályok ajtói mellett az I. osztály egyik rekonstruált folyosóján, de beszédesek a személyes tárgyak is. Látható egy utas arany szemüvege, csillogó gyémántgyűrű, aranysodronyból készült estélyi ridikül, parfümös fiolák, ezüst fésülködő készlet, egy egész fajansz mosdókagyló és a csapjai lábakon, sőt, egy hófehér bili is. Bepillanthatunk az elegáns szalonba, van itt megterített asztal, egy sor gyönyörű porcelán, felszínre hozott poharak, csészék, üvegek, s egy megmenekült bronz angyalka meg a talpazata is arról a Cameron-filmből jól ismert, s itt óriási fotón is látható dupla lépcsősorról, amely csupa elegancia, aranyozás, gazdagság.

A kiállítás igyekszik tárgyilagos lenni, a szegény kitántorgók világát is szembesíti a mai nézővel. Látható a III. osztály tenyérnyi kajütje is, ahol két emeletes ágynak és a koffertartónak van csak hely. A szegényes személyes tárgyak sem hallgatják el, hogy a Titanic világa a gazdagságnak és a hatalomnak az a világa, amely kasztokra osztotta a társadalmat. Láthatók a luxusban utazók képmásai, de a III. osztály utasait és a kiszolgáló személyzet arcmásait is bemutatja a kiállítás. Lemérhetők rajtuk az élet nyomai.

De a főhajtás nem ismer kasztokat: egy egész falat beborít a Titanicon utazók apró betűs névsora.

Beszédes információ: 

Forrás: Wikipédia

Forrás: Wikipédia

A kiállítás gazdagon illusztrál. A sokféle kimentett lelet rendkívüli érdekességén kívül azt is dokumentálja, hogy a halált azon az április 14-i éjjelen kasztok szerint osztották.

Infó: 

Komplex (VI., Király utca 26.) 

A kiállítás december 31-ig látogatható.