A kánikulai napok sokakat csábítanak csobbanásra a városi szökőkutak. A szökőkútban való fürdés viszont még ruhában sem ajánlott a fertőzésveszély miatt. A fertőtlenítő vegyszerek is nagy kockázatot jelentenek, mivel a szökőkutakban erősebb vegyszereket alkalmazhatnak, jóval nagyobb koncentrációban, mint például a medencékben. Ezek bőrirritációt, allergiás tüneteket okozhatnak - írja a penzcentrum.hu
A szökőkutak vize koszos is amellett, hogy tele van fertőtlenítővel. Szennyeződhet porral, talajszemcsékkel és állati ürülékkel is, utóbbi főként a madaraknak köszönhető. Sok kutat nem tisztítanak megfelelően (ez egyébként az önkormányzatok feladata), vagy nem üzemel folyamatosan, ezért a belső felszínén nyálkás, csúszós élőbevonat alakul ki. Az ilyen vizekben elszaporodnak a kórokozók, és olyan jó búvóhely a baciknak, hogy még a fertőtlenítőszerektől is védve vannak.
Elsősorban hasmenést okozó egysejtűek, baktériumok és vírusok kerülnek a szökőkútba. De nem csak akkor kaphatunk fertőzést, ha fürdünk benne, az is elég, kezet, vagy arcot mosunk benne, vagy vizes kézzel például élelmiszerhez nyúlunk.
Veszélyes lehet a szökőkút vízpermete is, mivel Legionella baktériumok a vízhálózatokon keresztül jutnak a szökőkutakba, és a nyári kánikula idején elszaporodhatnak. A szökőkutakban üzemelés közben nagy mennyiségű vízpermet keletkezik, amit könnyen belélegezhet az, aki benne fürdik. Az apró vízcseppekkel a legionellák a tüdő léghólyagocskáiba is képesek lejutni és helyileg gyulladást okozni. A betegség súlyossága az enyhe influenzaszerű tünetektől a tüdőgyulladásig terjedhet. A Legionella az egészséges emberre és gyermekekre nézve általában veszélytelen, de egy legyengült immunrendszer esetén enyhébb-súlyosabb megbetegedést válthat ki. Elsősorban az idősek, az erős dohányosok és a daganatos vagy immunológiai betegek számára jelent kockázatot.