Akár mondhatnánk cuki állatnak is a nyestet, de rágcsálásaival több kárt és bosszúságot okoz, mint hasznot. Állandóan barangol, és egyre nagyobb területre terjeszti ki territóriumát. Kíváncsi, keresgeti az élelmet és megjelöl mindent, hogy fajtársaival tudassa, hogy ez a környék már az övé. A gond az, hogy padlásterekbe, autókba is képes befészkelni magát. A nyestek megbonthatják a tető szigetelését, megrághatják a falban lévő kábeleket, beköltöznek a szellőzőrendszerbe. Odaadással rágcsálja a kábeleket és fészekanyag gyűjtés gyanánt képes cafatokra szedni a motortér szigetelését. Ez utóbbi még valahol érthető, hogy fészekanyagnak gyűjti a puha alapanyagot, ám a kábelrágási mániájára még a biológusok is csak keresik a válaszokat, és arra tippelnek, hogy a mesterségesen előállított alkatrészek is tartalmaznak valamilyen természetes szaganyagot, ami vonzza a nyesteket.
Miután ravasz és okos nem egyszerű elriasztani őket, de van néhány praktika, amivel felvehetjük velük a harcot. A garázsmenet.reblog a következőket javasolja:
- Csapdák
Miután a begyűjtött nyest hivatalos leadása elég körülményes, ezért az a biztos, ha elautózunk velük néhány kilométert és elengedjük.
- Riasztóspray
A legtöbb autós- vagy mezőgazdasági boltban könnyedén beszerezhetünk ilyet. Előnye, hogy egyszerű a használata, hátránya, hogy hetente újra kell fújni vele a nyest búvóhelyét. De számolni kell azzal, hogy egy idő után hozzászokik és autók esetében a kábelek rágcsálásának vonzereje fog győzni.
- Elektromos riasztók
Ez nem más, mint egy kis hangszóró – az emberi fül számára hallhatatlan – ultrahangot ad ki, ami irritálja a nyestet.
- Mechanikus megoldás
Fém védőhálókkal és műanyag gégecsövekkel védhetőek a kábelek. Hatékony lehet még egy zörgős nejlonzacskóval, szemeteszsákkal is beburkolni a nyesttámadásnak kitett helyeket, autó esetében viszont indulás előtt ne feledkezzünk meg ezek eltávolításától.
- Népi praktikák
Egy nagy adag szőrkupacot rakjunk egy zacskóba és rejtsük el valahol a nyest életterébe, motortérbe. Gázolajjal, benzinnel, ecettel benedvesített rongy.
,,A tapasztalatok alapján a nyestek mindent megszoknak, van, amit egy hét, van, amit egy hónap alatt. Az ultrahangos nyestriasztóról mindenki azt gondolta, hogy az lesz az aduász, és nem. Nem marad más megoldás, mint a módszerek váltogatása - nyilatkozta az origo.hu-nak Tóth Mária biológus, a budapesti nyestekkel foglalkozó kutatócsoport vezetője.