„Remek Hírek! Végre a NVB elfogadta a kérvényt a székely őshonosságért, amit a Székelyek Világszövetsége nevében adtunk be június 27-én. Háromszor utasítottak el (technikai okból). Most szükség lesz az aláírás gyűjtésére. Segítség, 1500-2000 aláírás szükséges. Segíthetsz te is?
A www.szekelyekvilagszovetsege.com oldalon több infó található. Köszönjük mindenkinek! Nem volt hiába a június 27-i Megemlékezés és Tüntetés!” olvasható a szervezet Facebook oldalán.
A hír azonnal megmozgatta a közösségi hálót, és nem csak abszurditása miatt, hanem mert, az utóbbi időben egyre jobban virágzó székely mítosz ellenére, az erdélyi-romániai magyarság elemi érdekeit sérti. Mindeddig leginkább román nacionalisták próbálkoztak az erdélyi magyarság székelyekre és magyarokra osztásával, mert egyáltalán nem mindegy a nyelvi jogok érvényesítése szempontjából, hogy egy 1,3 milliós közösségről vagy két, egyenként 600, illetve 700 ezresről van szó.
A kezdeményező Székelyek Világszövetségének, saját honlapján található adatai szerint, székhelye az Egyesült Államokban, a texasi Carrolltonban van. Nyilván nem ott tevékenykednek, hiszen legutóbbi megmozdulásuk, (amelyen 120-an vettek részt) is Budapesten volt, június 27-én, a romániai falurombolás elleni 1988-as tüntetés évfordulóján. Meghirdetett céljaik zavarosak, mert miközben állítólag a székely autonómiáért, önrendelkezésért harcolnak, honlapjukon ugyanakkor a független Székelyföld szükségességét is hirdetik. A Nemzeti Választási Bizottság által kedden jóváhagyott választópolgári kezdeményezés viszont a Magyarországon élő székelyeket érintené, amennyiben megvalósulna.
Csakhogy … A nemzetiségek jogairól szóló magyar törvény értelmében nemzetiség minden olyan - Magyarország területén legalább egy évszázada honos - népcsoport, amely az állam lakossága körében számszerű kisebbségben van, a lakosság többi részétől saját nyelve, kultúrája és hagyományai különböztetik meg, egyben olyan összetartozás-tudatról tesz bizonyságot, amely mindezek megőrzésére, történelmileg kialakult közösségeik érdekeinek kifejezésére és védelmére irányul. Kérdés, a magyartól különböző nyelve, kultúrája és hagyományai vannak a székelyeknek? Több mint 100 éve élnek a mai Magyarország (hiszen nem a történelmi Magyarországra vonatkozik a jogszabály) területén? És mit nyernek ezzel a kezdeményezők, hacsak nem feltűnési viszketegségről, egy-egy remélt kisebbségi vezetői tisztségről van szó?
Ha sikerül is összeszedni a szükséges aláírásokat a rendelkezésre álló 120 nap alatt, az NVB-nek a népcsoporttá nyilvánításról ki kell kérnie a Magyar Tudományos Akadémia véleményét, az Országgyűlés pedig az MTA véleménye alapján dönt.